Endometriyum kanserinde xenoestrojenlerin (paraben) rolü
Role of xenoestrogens (paraben) in endometrial cancer
- Tez No: 454059
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYUP ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Onkoloji, Obstetrics and Gynecology, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Xenoöstrojenlerin (Parabenlerin) Endometriyum Kanserindeki Rolü. Amaç: Bu çalışmada; endometriyum kanserli hastaların endometriyum ve myometriyum dokularında, ve karsinomatöz olmayan endometriyum ve myometriyum dokularında, beş paraben molekülünün (Metilparaben, Etilparaben, N-Propilparaben, Benzilparaben, İzobutilparaben+N-Butilparaben) konsantrasyonlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya toplam 88 hasta dahil edilmiş, 176 adet doku analizi yapılmıştır. Çalışma grubunda 33 endometriyum kanseri ve 6 endometriyal intraepitelyal neoplazi tanısı olan hasta, kontrol grubunda 49 hasta bulunmaktadır ve her hastadan birer endometriyum ve myometriyum örnekleri toplanmıştır Laboratuar analizleri yüksek performanslı likit kromatografi ve kütle spektrometrisi (HPLC-MS/MS) cihazıyla yapılmıştır. Bulgular: Çalışma grubunda hastaların %23.07 (9/39)'sinde, Kontrol grubunda ise %2.04 (1/49)'unda en az bir paraben molekülü tespit edilmiştir ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=.002). En sık tespit edilen moleküller Propilparaben ve İzobutil+Butilparaben molekülleridir (7/10 örnekte). Endometriyum kanseri grubunda, paraben tespit edilen ve edilmeyen hastaların tümör özellikleri (tümör çapı, myometriyal invazyon, yapısal grade, nükleer grade, lenfovasküler alan invazyon, tümör evresi) fark göstermemektedir. Sonuç: Paraben molekülleri, endometriyum kanseri dokusunda normal endometriyuma göre daha fazla bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Role of Xenoestrogens (Parabens) in Endometrial Carcinoma. Aim: In this study we aimed to evaluate the concentrations of five paraben molecules (Methylparaben, Ethylparaben, N-Propylparaben, Benzylparaben, İsobutylparaben+N-Butylparaben) in endometrial and myometrial tissue samples of patients diagnosed with endometrial carcinoma and benign gynecologic diseases. Material and Methods: There were 88 patient in total and chemical analysis was performed for 176 tissue samples. There were 33 patient with the diagnosis of endometrial carcinoma and 6 patient with the diagnosis of endometrial intraepithelial neoplasia in study group and 49 patient in control group. We collected one endometrial and one myometrial tissue sample from each patient. Analysis was performed using Ultrahigh performance liquid chromatography and tandem mass spectrometry (UHPLC-MS/MS). Results: At least one paraben molecule was detected in 23.07% (9/39) of the patient in study group, and 2.04% (1/49) of the patient in control group and the difference between groups was statistically significant (p= .002). N- Propylparaben and İsobutyl+ N-Butylparaben were the most frequently detected (in 7/10 of the samples) paraben molecules in this study. There were no statistically significant difference regarding tumoral features (tumor diameter, myometrial invasion, architectural grade, nucleer grade, lymphovascular space invasion and tumor stage) between groups of paraben detected and nondetected endometrial carcinoma. Conclusion: Paraben molecules were more frequently detected in endometrial carcinoma tissue samples than normal endometrium