Kanser tanı ve tedavisi için yeni radyofarmasötiklerin İnSiliko ve İn Vitro çalışmalar ile belirlenmesi
Identification of new radiopharmaceuticals for cancerdiagnosis and treatment by In Silico and In Vitro studies
  1. Tez No: 964657
  2. Yazar: AYLA NUR DEMİRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAH CÖMERT ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Tıbbi Biyoloji, Radiology and Nuclear Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Sistem Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İn siliko yaklaşımlar geleneksel in vitro ve in vivo radyofarmasötik geliştirme yöntemleri tarafından oldukça zorlayıcı olan kritik değişkenler için sonuçları ve bir bileşiğin hedef bağlama özelliklerini tahmin edebilir. Bu nedenle, in siliko yöntemlerin dahil edilmesi öncü bileşikleri değerlendirmek için hayvan modellerine olan ihtiyacı azaltan in vitro ve in vivo çalışmalara bilgi vererek yeni radyofarmasötiklerin daha hızlı belirlenmesini ve daha uygun maliyetli tasarımını kolaylaştırabilir. Nükleer tıpta kanser, koroner arter hastalıkları, tiroid bozuklukları, osteomiyelit başta olmak üzere birçok hastalığın görüntüleme, tanı ve teşhisinde radyonüklidler ile etiketlenmiş radyofarmasötikler kullanılmaktadır. Kimyasal özellikleri, yarı ömürleri, bozunma türleri ve yaydıkları fotonlara göre değişiklikler gösteren radyonüklidler arasındaki Teknesyum (99mTc) çeşitli avantajlarından dolayı görüntülemede sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, belirlenen hedef protein üzerinden in siliko çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Buna göre, öncelikle Discovery Studio yardımıyla onaylı ilacın farmakofor modeli oluşturularak çeşitli veri tabanlarından farmakofor- ve yapı-esaslı sanal taramalar gerçekleştirilmiştir. Hedef protein DPP-4 ve seçilen ligandlar arasında yüksek bağlanma enerjili aday ilaçların belirlenmesi için Glide/SP yöntemi kullanılarak moleküler yerleştirme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre ilaçların 99mTc ile bağlanma potansiyelleri değerlendirilmiştir. Sefaleksin, İvabradin, Sitagliptin, Gambojik asit, 8PN, Val-Cit-PAB-Eksatekan ve Abareliks'in 99mTc ile radyoetiketleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Metformin ve Famotidin'in önceki çalışmalarda 99mTc ile radyoetiketlemeleri yapıldığı için kontrol amaçlı kullanılmıştır. Radyoetiketleme ince tabaka kromatografisi (İTK) ile hareketli faz yardımıyla takip edilmiştir. Ayrıca in siliko sanal taramalar sonucu belirlenen Sefaleksin, Ramipril, Mebendazol ilaçlarının ve ayrıca çalışılan Gambojik asit, 8PN doğal ürünlerinin ve Val-Cit-PAB-Eksatekan ile Abareliks peptitlerinin MCF7, BT-20 ve MDA-MB-231 kanser hücre hatlarında in vitro sitotoksik etkileri değerlendirilmiştir. Radyoimmünoterapi için monoklonal antikor Tusamitamab ile mAb-Famotidin ve mAb-Doksorubisin konjugatları elde edilerek UV spektrumları elde edilmiştir. Sonuç olarak, farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların potansiyel radyofarmasötikler olarak ikincil etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In silico approaches can predict outcomes for critical variables that are particularly challenging in traditional in vitro and in vivo radiopharmaceutical development methods, as well as the target-binding properties of a compound. Therefore, the integration of in silico methods can inform in vitro and in vivo studies, reducing the need for animal models to evaluate lead compounds, thereby facilitating the faster identification and more cost-effective design of novel radiopharmaceuticals. In nuclear medicine, radiopharmaceuticals labeled with radionuclides are used for imaging, diagnosis, and detection of various diseases, including cancer, coronary artery diseases, thyroid disorders, and osteomyelitis. Among radionuclides, which differ in terms of their chemical properties, half-lives, types of decay, and the photons they emit, technetium-99m (99mTc) is frequently used in imaging due to its various advantages. In this thesis study, in silico analyses were conducted based on a selected target protein. Accordingly, a pharmacophore model of an approved drug was created using Discovery Studio, followed by pharmacophore-based virtual screening and structure-based virtual screenings using various databases. To identify candidate drugs with high binding affinities between the target protein DPP-4 and selected ligands, molecular docking studies were performed using the Glide/SP method. Based on the obtained results, the binding potentials of drugs with high binding energies to 99mTc were evaluated and radiolabeling studies with 99mTc were carried out for Cephalexin, Ivabradine, Sitagliptin, Gambogic acid, 8PN, Val-Cit-PAB-Exatecan, and Abarelix. Metformin and Famotidine, which were previously radiolabeled with technetium in earlier studies, were used as controls. Radiolabeling was monitored by instant thin-layer chromatography (ITLC) using a mobile phase. Additionally, the in vitro cytotoxic effects of Sitagliptin, Cephalexin, Ramipril, Mebendazole, Gambogic acid, and 8PN natural products and Val-Cit-PAB-Exatecan and Abarelix peptides identified through in silico virtual screening were evaluated on MCF7, BT-20, and MDA-MB-231 cancer cell lines. The conjugates of mAb-Famotidine and mAb-Doxorubicin were obtained with monoclonal antibody Tusamitamab for radioimmunotherapy, and their UV spectra were obtained. In conclusion, the secondary effects of drugs used in the treatment of various diseases were evaluated as potential radiopharmaceutical candidates.