Spor Bilimleri Fakülteleri öğrencilerinin yapay zeka çağına hazır bulunuşluklarında yapay zeka kaygısının rolü
The role of artificial intelligence anxiety in the readiness of Sports Sciences Faculties students for the artificial intelligence age
- Tez No: 964668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin yapay zekâ çağına hazır bulunuşluk düzeylerinin, yapay zekâya yönelik kaygıları üzerindeki etkisini incelemektir. Günümüzde yapay zekâ teknolojilerinin hızla gelişmesi, bireylerin bu değişim sürecine psikolojik ve bilişsel olarak uyum sağlamasını zorunlu kılmaktadır. Özellikle spor bilimleri alanında performans analizi, antrenman planlaması, sporcu takibi ve veri temelli karar alma gibi uygulamalarda yapay zekâ kullanımının yaygınlaşması, bu alanda eğitim gören öğrencilerin konuya ilişkin farkındalık ve hazırbulunuşluk düzeylerini önemli hâle getirmektedir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile desenlenmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki bir devlet üniversitesinin spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören 273 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Yapay Zekâ Çağına Hazır Bulunuşluk Ölçeği”ve“Yapay Zekâ Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS ve AMOS programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Öncelikle tanımlayıcı istatistikler hesaplanmış, ardından yapısal eşitlik modeli kurularak değişkenler arasındaki yapısal ilişkiler test edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin yapay zekâ çağına hazır bulunuşluk düzeyleri orta düzeyde (𝑋̄=2.88), yapay zekâ kaygı düzeyleri ise orta-üst düzeyde (𝑋̄=3.35) bulunmuştur. Yapısal model sonuçları, hazır bulunuşluğun yapay zekâ kaygısı üzerinde anlamlı yönde etkili olduğunu göstermiştir. Modelin uyum indeksleri (CFI, GFI, RMSEA vb.) kabul edilebilir düzeyde olup, modelin veriye uygunluğu doğrulanmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, öğrencilerin yapay zekâya yönelik olumlu tutumlar geliştirebilmeleri ve kaygı düzeylerini azaltabilmeleri için, eğitim programlarına teknolojik yeterlik ve farkındalık kazandırmaya yönelik içeriklerin entegre edilmesi önerilmektedir. Ayrıca, öğrencilerin psikolojik destek almalarını sağlayacak rehberlik hizmetlerinin geliştirilmesi de bu sürece katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of readiness for the age of artificial intelligence (AI) on AI-related anxiety among students enrolled in a faculty of sports sciences. With the rapid advancement of AI technologies in recent years, individuals are increasingly required to adapt both cognitively and psychologically to this transformation. Particularly in the field of sports sciences, the widespread use of AI in performance analysis, training planning, athlete monitoring, and data-driven decision-making has made students' awareness and preparedness regarding these technologies a critical issue. The study was designed using the relational screening model, a quantitative research method. The sample consisted of 273 students from the faculty of sports sciences at a public university in Turkey. Data were collected using the“Readiness for the Age of Artificial Intelligence Scale”and the“Artificial Intelligence Anxiety Scale.”The collected data were analyzed through SPSS and AMOS software. Descriptive statistics were computed first, followed by the establishment of a structural equation model (SEM) to examine the relationships between variables. The findings revealed that students' levels of readiness for the AI age were moderate (𝑋̄=2.88), while their AI-related anxiety levels were moderate-to-high (𝑋̄=3.35). The results of the structural model indicated that readiness significantly and negatively predicted AI anxiety. The fit indices of the model (e.g., CFI, GFI, RMSEA) were within acceptable ranges, confirming the model's suitability to the data. Based on these results, it is recommended that educational curricula be enriched with content aimed at developing students' technological competencies and awareness in order to reduce anxiety and foster more positive attitudes toward AI. Furthermore, enhancing guidance and counseling services to provide psychological support may also contribute positively to this process.