A metrik uzaylarda F-daraltan dönüşümlerin sabit noktaları
Fixed points of F-contraction mappings in A-metric spaces
- Tez No: 964669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHEYLA ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Çalışmamızda Wardowski'nin vermiş olduğu teoremden yararlanılarak aynı dönüşümün farklı uzaydaki sabit nokta davranışı incelendi. Yöntem: Picard iterasyonu, Banach Daralma ilkesi, Wardowski Daralma ilkesi, teorem ve sonuçları elde etmek için kullanılmıştır. Bulgular: Bir yeni teorem, bir yeni tanım ve F-daralma prensibi kullanılarak iki örnek çözüme kavuşturulmuştur. Sonuç: Bu çalışmada, Wardowski daralma prensibi incelenip bu dönüşüm A-metrik uzaya uyarlanmıştır. Ardından bu uzaydaki sabit noktanın varlığı ve tekliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, the fixed point behavior of the same mapping in different spaces was examined by using the Wardowski contraction principle. Method: Picard ıteration, Banach contraction principle, Wardowski contraction principle prencible were used to obtain theorems and results. Findings: Two examples are solved using a new theorem, a new definition, and the F- contraction principle. Results: In this study, the Wardowski contraction principle is examined and this transformation is applied to the A- metric space. Then, the existence and uniqueness of the fixed point in this space is demonstrated.