Erzurum ili Horasan ilçesi faaliyet gösteren sığırcılık işletmelerinin sosyo- ekonomik yapısı
Socio-economic structure of cattle breeding enterprises operating in Horasan district of Erzurum province
  1. Tez No: 964677
  2. Yazar: TANER CİRİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Erzurum ili Horasan ilçesi merkez ve köylerinde sığırcılık faaliyetlerini yürüten işletmelerde yetiştirici ve işletme özelliklerinin tespiti amaçlanmıştır. Yöntem: Bu amaçla, basit tesadüfü örnekleme yöntemi ile 340 adet sığırcılık işletmesi sahibi belirlenmiş, belirlenen işletmelerde işletme sahipleri ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Bulgular: Elde edilen sonuçlara göre, işletme sahiplerinin ortalama yaşı 49,7 yıl belirlenmiştir. İşletme sahiplerinin yaşları, genelde (%35,0) 51-60 yaş aralığında yoğunlaşmıştır. Genç olarak ifade edilen yaş sınıfı (
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the breeder and enterprise characteristics of cattle farms operating in the central and rural areas of Horasan District, Erzurum Province. Method: For this purpose, 340 cattle farm owners were selected using a simple random sampling method, and face-to-face surveys were conducted with the owners of the selected farms. Results: According to the results obtained, the average age of farm owners was determined to be 49.7 years. The ages of farm owners were generally concentrated in the 51-60 age range (35.0%). The age group referred to as young (