Eskişehir'de birbirine yakın kavşaklardaki trafik ışıklarının koordineli olarak düzenlenmesi
Arrangement of traffic signals at closely spaced intersections in Eskişehir with coordination
  1. Tez No: 84534
  2. Yazar: POLAT YALINIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKUT ARBERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, ana yolların birbirine çok yakın iki veya daha fazla sayıdaki kavşaklarında, gecikmeleri azaltmak ve sık sık duruş- kalkışları gidermek amacıyla, kavşaklardaki sinyalizasyon tesislerinin birbirine bağlantılı olması hali, yani koordine edilmesi konusu ele alınmıştır. Koordine sistemler, genellikle anayol üzerindeki kavşaklardan tali yol trafiğine de yeterli geçiş hakkın tanıyarak birim zaman içinde mümkün olan en yüksek miktarda taşıtın durmadan geçirilmesine imkan veren sistemlerdir. Koordine sistemler öncelikle anayol trafiği için uygulanır, bazı durumlarda bütün yönlerdeki toplam gecikmenin minimuma indirilmesi olanakları da araştırılır. Koordine sistemler ayrıca birbirine yakın sinyalize kavşakları bulunan bir yol şebekesinin bütün akımları için düzenlenebilir ki bu durumda sistem bir bilgisayar tarafından yönetilir. Eskişehir'de birbirine yakın sinyalize kavşaklardan Hasan Polatkan Bulvarından başlayarak Mamuca yolu kavşakları arasındaki 11 kavşağın koordinasyonu üzerinde durulmuştur. Koordinasyonun esas unsurlarından olan dalga hızlarının ise kavşaklara göre 30-60 km/saat arasında değiştiği gözlenmiştir. Sistem yukarıda bahsedildiği gibi bir bilgisayar sistemi tarafından yönetilmektedir. Anahtar Kelimeler : Koordine Sistemler, Dalga Hızı, Yeşil Dalga, Gecikme, Ana Yol Trafiği
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it has been investigated that signalised intersections is coordinated to reduce delay and to eliminate stopping and running of cars at two or more intersection along the main road which are very close to each other. Coordination systems are those that give the opportunity to the most of cars earning from main roads and going to secondary roads for moving without stopping. Coordination systems are generally applied for solving main road traffic problems, but sometimes it searchs all kinds of problems for main and secondary roads. Moreover, coordination systems are put in order for all circulations of a road network that has signalised intersections which have very close to each other. In this situation, system is controlled by a computer. There is an example of this system in Eskişehir. From Hasan Polatkan Bouleward to the intersection of Mamuca Road, there are 1 1 intersections and the coordination system has been used to solve the problem in this area. The wave speed; which is one of the coordination factors, changes between 30 and 60 km/h. This system is controlled by a computer as written above. Key Words : Coordination Systems, Wave Speed, Green Wave, Delay, Main Road Traffic