Bayburt ili şeker pancarı ekim alanlarında görülen yabancı otlara karşı uygulanan bazı herbisitlerin verim üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of some herbicides treatments on yield against common weeds in sugar beet planting areas of Bayburt province
  1. Tez No: 964688
  2. Yazar: KENAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışma, Bayburt ilinde şeker pancarı üretim sahalarında ortaya çıkan yabancı ot türlerine karşı uygulanan bazı herbisitlerin verim üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla 2024 yılında Bayburt Merkez ilçede yürütülmüştür. Yöntem: Bayburt ili şeker pancarı ekim alanlarını temsil eden yabancı otlu ve yabancı otsuz kontrol dahil olmak üzere 8 karakterli 5 tekrarlamalı 20 m²'lik toplam 40 parselden oluşan deneme alanı Tesadüf Blokları Deneme Deseni'ne göre kurulmuştur. Bu parsellerde farklı etken maddelere sahip herbisitler şeker pancarı gelişimi, verimi ve şeker oranı üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırma sonucunda, Bayburt ilinde şeker pancarı deneme alanında tespit edilen en yoğun yabancı ot türlerin Sinapis arvensis L. (Yabani hardal), Chenopodium album L. (Sirken) ve Amaranthus retroflexus L. (Kırmızı köklü tilki kuyruğu) olduğu belirlenmiştir. Çalışma alanındaki yabancı otsuz kontrol parseli yabancı otlarla mücadelede en etkili yöntem olarak öne çıkmıştır. Kimyasal mücadelede ise özellikle 400 g/L Metamitron + 55 g/L Ethofumesate + 35 g/L Phenmedipham ile 350 g/L Metamitron + 150 g/L Ethofumesate içeren herbisit karışımları, söz konusu yabancı ot türlerine karşı etkili olduğu saptanmıştır. Bu uygulamaların yapıldığı parsellerde şeker pancarının gelişimi olumlu etkilenmiş, verim ve şeker oranında artış gözlenmiştir. Yabancı otlu kontrollü parsellerde ise maksimum düzeyde yabancı ot yoğunluğuna bağlı olarak şeker pancarı verim ve kalite oranları oldukça düşük tespit edilmiştir. Sonuç: Bayburt ili şeker pancarı tarlalarında, birim alandan elde edilecek verimin artırılması için özellikle çalışmada yabancı otsuz tutulan parselle birlikte yoğun bulunan geniş yapraklı yabancı otlara karşı çıkış sonrası herbisit kullanımının uygulanması gerekmektedir. Bu uygulama yöntemleri, yabancı ot yoğunluğunu azaltarak şeker pancarının gelişimini desteklemiş ve doğrudan verim artışına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study was carried out in Bayburt Central district in 2024 in order to determine the effects of some herbicides applied against weed species emerging in sugar beet production areas in Bayburt province on yield. Method: A trial plot consisting of 40 plots, including weedy and weed-free controls with 8 characters and 5 replications, totaling 20 m², representing the sugar beet cultivation areas of Bayburt province, was established using a Randomized Block Design. In these plots, the effects of herbicides with different active ingredients on sugar beet development, yield, and sugar content were comparatively evaluated. Findings: As a result of the research, the most densely populated weed species identified in the sugar beet trial area in Bayburt province were Sinapis arvensis L. (Wild mustard), Chenopodium album L. (Lamb's quarters), and Amaranthus retroflexus L. (Red-rooted foxtail). The weed-free control plot in the study area stood out as the most effective method for weed control. In chemical control, herbicide mixtures containing 400 g/L Metamitron + 55 g/L Ethofumesate + 35 g/L Phenmedipham and 350 g/L Metamitron + 150 g/L Ethofumesate were found to be particularly effective against these weed species. Sugar beet development was positively affected in the plots where these applications were applied, and increases in yield and sugar content were observed. In weed controlled plots, sugar beet yield and quality rates were found to be quite low due to the maximum weed density. Results: To increase yield per unit area in sugar beet fields in Bayburt province, post-emergence herbicide application is necessary, particularly in weed-free plots, to combat the control broadleaf weeds present in the study. These application methods supported sugar beet growth by reducing weed density and directly contributed to increased yield.