Bentonit katkılı siltli numunelerin kesme kutusu davranışı
Shear test behavior of silty samples with bentonite additive
- Tez No: 964687
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN BOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez kapsamında, Adapazarı siltinin bentonit kili karışımlarının mekanik özellikleri incelenecektir. Bentonit kili saf bir silte (kil oranı düşük olan bir silt numunesine) % 0, 2, 4, 8, 10, 15, 20, 30 ve 40 oranlarında katılacak olup katkı oranı arttıkça değişen kayma direnci belirlenecektir. Kayma direnci laboratuvar ortamında kesme kutusu deneyleri ile tespit edilecektir. Deney sonucunda elde edilen kohezyon ve sürtünme açısı değerlerinin kil oranı ile değişiminin belirlenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the mechanical properties of bentonite clay mixtures of Adapazarı silt will be examined. Bentonite clay will be added to a pure silt (a silt sample with a low clay content) at the rates of 0, 2, 4, 8, 10, 15, 20, 30 and 40%, and the slip resistance will be determined as the contribution rate increases. Slip resistance will be determined by shear box tests in a laboratory environment. It was aimed to determine the variation of the cohesion and friction angle values obtained as a result of the experiment with the clay ratio.