Edirne ili'ndeki bazı tarımsal ürünlerde botrytis spp.izolatlarının moleküler identifikasyonu ve doğal ajanlarlamücadelesi üzerine araştırmalar
Studies on molecular identification of isolates and control with natural agents botrytis spp. from some agricultural products in the Edirne province
  1. Tez No: 964695
  2. Yazar: MELTEM ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİDE KARABIYIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma kapsamında Edirne ilinde bazı tarımsal ürünlerden izole edilen Botrytis spp. izolatlarının morfolojik ve moleküler tanımlamaları yapılmış; ardından çeşitli bitkilerden elde edilen toz ve ekstraktların bu izolatlar üzerindeki antifungal etkileri hem in vitro hem de in vivo olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada toplam altı Botrytis izolatı (E1, E2, E3, E6, F1, F2) kullanılmıştır. Patojenite testlerinde sırasıyla, E3, F2 ve F1 izolatları elma üzerinde; E6, E3 ve E1 izolatları domates üzerinde yüksek patojenite göstermiştir. İn vitro denemelerde, bitki tozlarının doğrudan katı besiyerine eklenmesiyle misel büyüme inhibisyonu (MBİ) değerlendirildiğinde; iren bitkisinin kökleri tüm izolatlarda %100 etki göstermiş, buhur, amber kabuğu ve hardal tohumu tozları ise bazı izolatlar üzerinde %100 inhibisyon sağlamıştır. Bitki tozlarının uçucu bileşikleri test edildiğinde iren ve hardalın tüm izolatlarda %100 inhibisyon sağladığı tespit edilmiştir. Tilkişen, sirken, çiriş ve cavşır gibi bitkilerde de yüksek antifungal aktivite belirlenirken, gurmar, şahtere ve karahalile gibi bitkilerin uçucu bileşikleri ise genel olarak etkisiz kalmıştır. Mikrodilüsyon yöntemiyle yapılan Minimum İnhibisyon Konsantrasyon (MİK) ve Minimum Fungusidal Konsantrasyon (MFK) testlerinde; E1, E2 ve E3 izolatlarının daha duyarlı olduğu gözlenmiş; amber kabuğu, hardal, kenger, aronya ve şevketibostan ekstraktlarının 0.312 mg/mL MİK değerleri ile yüksek antifungal etkisi saptanmıştır. MFK değerleri incelendiğinde hardal ve amber kabuğu ekstraktları E2 izolatında, şevketibostan ekstraktı E3 izolatında ve çiriş ekstraktı E6 izolatında 0.625mg/mL MFK değeri ile en etkili grupta yer almıştır. F1 ve F2 izolatlarında ise çoğu bitki ekstraktı için etkili MFK, 2.5 mg/mL bulunmuştur. Konidi çimlenme inhibisyonu (%KÇİ) denemelerinde, E3 izolatında çiriş otu, kenger ve aronya ekstraktları 0.312 mg/mL konsantrasyonda %100 inhibisyon sağlamıştır. F1 ive F2 izolatları için %100 KÇİ'nin genellikle ekstraktların 1.25–5.0 mg/mL konsantrasyonlarında olduğu, bu izolatların daha dirençli oldukları saptanmıştır. KÇİ, en düşük konsantrasyon 0.08 mg/mL'de %72 olarak amber kabuğu ve buhur ekstraktında saptanmıştır. İn vivo denemelerde, domates üzerinde yapılan ekstraktların koruyucu uygulamalarında tilkişen ekstraktı Botrytis E1, E2 ve E6 izolatlarında %100 hastalığın engellenmesini sağlamıştır. Ekstraktların 24 saat sonra uygulandığı tedavi edici etki değerlendirildiğinde bitki ekstraktlarının hastalık şiddetini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. İren ve endive ekstraktları E1, E2, E6 ve F1 izolatlarında en fazla tedavi edici etkiyi göstermiştir. Tedavi edici uygulamalarda, genel olarak hastalık engelleme oranlarının koruyucu uygulamalardan daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma Edirne bölgesinden izole edilen Botrytis spp. izolatlarına karşı bazı bitki tozu ve ekstraktlarının güçlü antifungal etkiler gösterdiğini ortaya koymuş; doğal bitki kaynaklı bileşiklerin biyolojik kontrol ajanı olarak kullanılabilme potansiyelini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, morphological and molecular identification of Botrytis spp. isolates isolated from some agricultural crops in Edirne province were carried out and then the antifungal effects of powders and extracts obtained from various plants on these isolates were evaluated both in vitro and in vivo. A total of six Botrytis isolates (E1, E2, E3, E6, F1, F2) were used in the study. In pathogenicity tests, isolates E3, F2 and F1 showed high pathogenicity on apple; E6, E3 and E1 showed high pathogenicity on tomato, respectively. When mycelial growth inhibition (MBI) was evaluated by adding plant powders directly to solid medium in in vitro trials, the roots of iren plant showed 100% inhibition on all isolates, while frankincense, amber bark and mustard seed powders provided 100% inhibition on some isolates. When the volatile compounds of plant powders were tested, it was found that iren and mustard provided 100% inhibition on all isolates. High antifungal activity was also detected in plants such as foxglove, syrinx, chiriris and cavşır, while volatile compounds of plants such as gurmar, şahtere and karahalile were generally ineffective. In the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) and Minimum Fungicidal Concentration (MFK) tests performed by microdilution method, it was observed that E1, E2 and E3 isolates were more susceptible and high antifungal effect of amber, mustard, kenger, aronia and marjoram extracts were found with MIC values of 0.312 mg/mL When the MFC values were analyzed, mustard and amber extracts were in the most effective group with an MFC value of 0.625 mg/mLin isolate E2, marjoram extract in isolate E3 and chokeberry extract in isolate E6. In isolates F1 and F2, the effective MFC for most plant extracts was 2.5 mg/mL. In conid germination inhibition (%CI) experiments, asphodel, radix gundeliae and aronia extracts provided 100% inhibition at a concentration of 0.312 mg/mL in isolate E3. For isolates F1 i and F2, 100% CIC was generally found at concentrations of 1.25-5.0 mg/mL of the extracts, and these isolates were more resistant. The lowest concentration of 72% of the CCI was found in the amber and frankincense extract at 0.08 mg/mL. In in vivo trials, in protective applications of extracts on tomato, foxglove extract provided 100% disease inhibition in Botrytis E1, E2 and E6 isolates. When the therapeutic effect of the extracts applied after 24 hours was evaluated, it was observed that the plant extracts significantly reduced the severity of the disease. Iren and endive extracts showed the highest therapeutic effect in isolates E1, E2, E6 and F1. In the therapeutic treatments, disease inhibition rates were generally higher than the protective treatments. In conclusion, this study revealed that some plant powders and extracts showed strong antifungal effects against Botrytis spp. isolates isolated from the Edirne region; natural plant-derived compounds were used as biological control agents.