Tüplü dalışlarda dislipidemi varlığının endotel fonksiyonu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Investigation of the effect of dyslipidemia on endothelial function in scuba diving
- Tez No: 964703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNİRE KÜBRA ÖZGÖK KANGAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Dekompresyon hastalığının patofizyolojisinde endotelyal disfonksiyonun yeri bilinmektedir. Dislipidemi de endotelyal disfonksiyon ile sonuçlanan bir sağlık sorunudur. Dislipideminin, dalıcılarda endotelyal disfonksiyonu arttıracağını ve dolaylı olarak dekompresyon hastalığı için bir risk faktörü olabileceğini düşünerek, dislipidemisi olan ve olmayan iki dalıcı grubunda bir defa gerçekleştirilen tüplü dalışın endotel fonksiyonuna olan etkisinin karşılaştırmayı amaçladık. Gereç-yöntem: Çalışmamız prospektif olarak planlanmıştır. Çalışmada iki grup oluşturulmuştur; dislipidemi grubu ve lipid profili normal olan kontrol grubu. Gönüllülerin kendi programları dahilinde olan dalışlarına eşlik edilerek dalış öncesi doppler ultrason ile akım aracılı dilatasyon (flow-mediated dilatation – FMD) ölçümü yapılmış; dalış sonrası 10. Dakikada FMD ölçümü tekrarlanmıştır. Ayrıca dalıştan sonra 5. Ve 30. Dakikada sağ subklavyen ven üzerinden doppler ultrason ile kabarcık ölçümü yapılmıştır. Sonuçlar: Çalışmaya dislipidemisi olan (n=7) ve olmayan (n=8) toplam 15 gönüllü dalıcı dahil edilmiştir. Dislipidemi grubu ve kontrol grubunun demografik özellikleri, dalış özgeçmişleri ve ölçümün gerçekleştirildiği dalışın özelliklerinin benzer olduğu görüldü. Tüm örneklem bir bütün olarak değerlendirildiğinde dalış sonu FMD'de dalış öncesine göre anlamlı bir azalma saptanmıştır (p=0,001). Dislipidemik grup ve kontrol grubu ayrı ayrı analiz edildiğinde ise her bir grup için FMD'de dalış sonunda anlamlı bir azalma görülmüştür (sırasıyla p= 0,018, p=0,012). Dalışın FMD üzerine olan etkisinin gruplar arası karşılaştırması da istatistiksel olarak incelenmiştir. Dalış sonrası FMD'deki azalma dislipidemik grupta sayısal olarak daha fazla görünmesine rağmen gruplar arasındaki bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,336). Tüm örneklemde dalış sonrası 5. Dakika kabarcık evresi 0 idi. Dislipidemi grubunun tümünde 30. dakikada da evre 0 idi. Kontrol grubunda ise 30. dakikada bir (%12,5) gönüllüde evre 1, bir gönüllüde de (%12,5) evre 2 kabarcık tespit edilmiştir. Tartışma: Literatür ile uyumlu olarak çalışmamızda tek dalışın tüm örneklemde endotel disfonksiyonuna yol açtığı görülmüştür. Dislipidemi grubunda dalış sonunda FMD'de daha fazla azalma olduğu görülürken kontrol gruba göre bu farkın istatistiksel anlamlı fark bulunmamasının ana sebebinin örneklem sayımızın az olması olduğunu düşünüyoruz. Çalışmamız bir ön çalışma olarak değerlendirildiğinde, dislipideminin dalışta endotel disfonksiyonu arttırabileceğine dair istatistiksel bir kanıt elde edilememesine rağmen bu konunun daha büyük örneklem gruplarında tekrar çalışması gerektiğine dikkat çeken sonuçlar sağlamıştır. Gelecekte dalış profilinin standardize edildiği, dalış öncesi koşulların (diyet, sigara, alkol) sıkı şekilde kontrol edildiği, daha büyük örneklem üzerinde özellikle belirli dislipidemik grupların ayrı ayrı inceleneceği benzer tasarıma sahip bir prospektif çalışmanın planlanmasını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Endothelial dysfunction is known to be involved in the pathophysiology of decompression sickness. Dyslipidemia is also a health problem resulting in endothelial dysfunction. There is no study in the literature examining the relationship between dyslipidemia, diving and decompression sickness. Considering that dyslipidemia may increase endothelial dysfunction in divers and indirectly be a risk factor for decompression sickness, we aimed to compare the effect of one-time scuba diving on endothelial function in two groups of divers with and without dyslipidemia. Methods: Our study was planned prospectively. Two groups were formed in the study; dyslipidemia group and control group with normal lipid profile. Volunteers were accompanied to dives within their own programs and flow-mediated dilatation (FMD) was measured by Doppler ultrasound before diving. FMD measurement was repeated at 10 minutes after the dive. In addition, doppler ultrasound bubble measurements were performed on the right subclavian vein at 5 and 30 minutes after the dive. Results: A total of 15 volunteer divers with (n=7) and without (n=8) dyslipidemia were included in the study. The dyslipidemia group and the control group had similar demographic characteristics, diving history and the characteristics of the dive in which the measurement was performed. When the whole sample was evaluated together, a significant decrease was found in FMD at the end of the dive compared to the pre-dive period (p=0.001). When the dyslipidemic group and the control group were analyzed separately, a significant decrease in FMD was observed for each group at the end of the dive (p= 0.018, p=0.012, respectively). The comparison of the effect of diving on FMD between groups was also statistically analyzed. Although the decrease in FMD after diving was numerically greater in the dyslipidemic group, this difference between the groups was not statistically significant (p=0.336). The bubble stage at 5 minutes after diving was 0 in the whole sample. In the dyslipidemia group, the stage was also 0 at 30 minutes. In the control group, one volunteer (12.5%) had stage 1 bubble and one volunteer (12.5%) had stage 2 bubble at 30 minutes. Discussion: Consistent with the literature, our study showed that a single dive caused endothelial dysfunction in the entire sample. While there was a greater decrease in FMD at the end of the dive in the dyslipidemia group, we think that the main reason for the lack of statistically significant difference compared to the control group was the small sample size. When our study is considered as a preliminary study, although no statistical evidence was obtained that dyslipidemia may increase endothelial dysfunction in diving, it provided results that draw attention to the need to re-study this issue in larger sample groups. In the future, we recommend planning a prospective study with a similar design in which the diving profile is standardized, pre-diving conditions (diet, smoking, alcohol) are strictly controlled, and a larger sample size, especially specific dyslipidemic groups, will be examined separately.