Turbojet motorun dijital ikiz kullanılarak tasarımı
Design of turbojet engine using digital twin
- Tez No: 964724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde, dijital ikizin (Dİ) ürün tasarım aşamasında kullanılabilirliği turbojet motor üzerinden ele alınmıştır. Dİ'in tasarımda kullanımıyla tasarım sürecinin maliyet ve zaman yönünden geliştirilebilirliği ve gerçek performans değerlerinin yüksek doğrulukla gösterilebilirliği üzerinde durulmuştur. Çalışmanın amacı, Dİ'i tasarım fazına entegre ederek daha teknolojik ve optimum karlılıkla tasarımlar gerçekleştirmek ve bu alandaki literatür boşluğunu doldurmaktır. Bu kapsamda, Dİ kullanılarak turbojet motorun termodinamik ve aerodinamik tasarımı yapılmıştır. Performans analizleri üzerinden alınan verilerin doğrulaması literatürde yaygın kullanılan bir modelleme yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan motorun aynı şartlarda performans analizleri modelleme yazılımında da gerçekleştirilerek sonuçları Dİ'den elde edilen verilerle karşılaştırılarak doğruluk oranları belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, doğruluk oranlarının %95'in üstünde olduğu belirlenerek Dİ'in yüksek doğruluklu temsil yeteneği gösterilmiştir. Karmaşık bir sistem olan gaz türbinli motor (GTM)'un tasarımı gerçekleştirilerek literatürde Dİ'in tasarım fazında kullanımının yetersizliğinden kaynaklanan boşluğun doldurulmasına katkıda bulunulmuştur. Elde edilen sonuçlar, maliyetli ve süreçlerin uzun sürdüğü havacılık açısından önemli olup, farklı tasarım yöntemleri kullanılarak farklı uygulamalarda Dİ kullanımının verimlilik açısından değerlendirilmesi ve geliştirilmesi önerilerek tez sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the use of digital twins (DTs) in turbojet engine design, focusing on the potential cost and time savings associated with using DTs, as well as the ability to accurately represent actual performance values. The study aims to integrate DTs into the design phase to achieve more technologically advanced and profitable designs, thus filling a gap in the literature. In this context, the thermodynamic and aerodynamic design of a turbojet engine was performed using DTs. Data obtained from performance analyses were verified using a widely used modeling software. Performance analyses of the designed engine were also performed under the same conditions using the modeling software, and the results were compared with data obtained from DTs to determine accuracy rates. As a result of the analyses, accuracy rates exceeding 95% were determined, demonstrating the high-accuracy representation capability of DTs. The design of the gas turbine engine (GTM), a complex system, contributed to filling a gap in the literature resulting from the inadequacy of DTs in the design phase. The results obtained are important for aviation, where the processes are costly and take a long time, and the thesis was concluded by suggesting that efficiency be determined by using different design methods.