Analysis of annual moisture changes in forest soils on the southern and northern slopes of the pieniny national park – poland
Polonya'daki pieniny milli parkı'nın güney ve kuzey yamaçlarındaki orman topraklarındaki yıllık nem değişimlerinin analizi
  1. Tez No: 964725
  2. Yazar: FARADY BANGANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMASZ ZALESKİ, PROF. DR. COŞKUN GÜLSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışma, güney Polonya'daki Pieniny Milli Parkı'nın kuzey ve güneye bakan yamaçlarında bulunan orman topraklarındaki toprak neminin değişimini araştırmaktadır. Dört yıllık bir süre boyunca (Kasım 2021 - Mart 2025), toprak nem dinamikleri toprak nem izleme sensörleri kullanılarak birden fazla derinlikte (10, 20, 40, 60 ve 80 cm) izlendi. Analiz, kuzeye bakan yamaçların, muhtemelen kademeli kar erimesi nedeniyle, özellikle ilkbaharda sürekli olarak daha yüksek toprak nem tutma gösterdiğini ortaya koydu. Diğer tarafta güneye bakan yamaç, kışın meydana gelen zirvelerle daha büyük mevsimsel değişkenlik gösterdi. Sıcaklığın tüm derinliklerde toprak nemi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı olumsuz bir etkiye sahip olduğu, yağışın ise öncelikle yüzey katmanını etkilediği bulundu. Kuzeye bakan yamaçtaki toprak, yağış olaylarına daha hızlı tepki verdi. Bu bulgular, dağlık ekosistemlerde orman yönetimi ve iklim dayanıklılığı planlaması için çıkarımlarla, toprak nem rejimlerini şekillendirmede yamaç yöneliminin, derinliğin ve iklim faktörlerinin önemli rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the variation of soil moisture in forest soils located on the north- and south- facing slopes of the Pieniny National Park in southern Poland. Over a four-year period (November 2021 to March 2025), soil moisture dynamics were monitored at multiple depths (10, 20, 40, 60, and 80 cm) using soil moisture monitoring sensors. The analysis revealed that north-facing slopes exhibited consistently higher soil moisture retention, particularly in spring, probably due to a progressive snowmelt. The south-facing slope on the other displayed greater seasonal variability, with peaks occurring in winter. Temperature was found to have a statistically significant negative effect on soil moisture at all depths, while precipitation primarily influenced the surface layer. Soil at the north-facing slope responded more rapidly to rainfall events. These findings emphasize the crucial role of slope orientation, depth, and climatic factors in shaping soil moisture regimes, with implications for forest management and climate resilience planning in mountainous ecosystems.