Liken sekonder metaboliti usnik asitin (UA) kolorektal kanserde endoplazmik retikulum (ER) stresi modülasyonu üzerindeki etkisi
The effect of the lichen secondary metabolite usnic acid (UA) on endoplasmic reticulum (ER) stress modulation in colorectal cancer
  1. Tez No: 964737
  2. Yazar: BEGÜM AKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Endoplazmik retikulum (ER) stresi, kanser hücrelerinin hayatta kalımında ve ilaçlara yanıtında kritik rol oynayan hücresel bir mekanizmadır. Kanser hücrelerinin hızlı proliferasyonu ve yüksek protein sentezi kapasitesi, ER'de yanlış katlanmış proteinlerin birikmesine neden olarak hücre içi dengeyi bozar ve ER stres yanıtını (UPR) tetikler. Bu bağlamda, doğal kaynaklı biyoaktif bileşiklerin ER stres yolakları üzerindeki etkileri, kanser tedavisinde alternatif yaklaşımlar geliştirilmesi açısından dikkat çekmektedir. Usnik asit, mitokondriyal fonksiyonları bozarak oksidatif stres ve apoptozu indüklediği bilinen sekonder bir metabolittir. Bu tez çalışmasında, usnik asidin kolorektal kanser model hücresi olan HT-29 hücrelerinde ER stresine etkisi araştırılmıştır. Çalışma kapsamında HT-29 hücrelerine farklı konsantrasyonlarda usnik asit uygulanmış, hücre canlılığı üzerindeki etkileri MTT testi ile değerlendirilmiştir. MTT sonuçları, usnik asidin doz bağımlı şekilde hücre proliferasyonunu baskıladığını göstermiştir. ER stresine yanıt olarak ekspresyon düzeyi değişen genlerin belirlenmesi amacıyla kantitatif real-time PCR (qRT-PCR) yöntemi kullanılmıştır. Gen düzeyinde yapılan analizlerde, ER stres belirteçlerinin usnik asit uygulamasıyla anlamlı düzeyde arttığı saptanmıştır. Ayrıca, bu genetik bulgular western blot analizi ile doğrulanmış; ER stres ilişkili proteinlerin ekspresyon seviyelerinde artış olduğu gözlemlenmiştir. Elde edilen veriler, usnik asidin HT-29 hücrelerinde hem hücre proliferasyonunu baskıladığını hem de ER stres yanıtını aktive ettiğini ortaya koymaktadır. Bu etkilerin, usnik asidin antikanser potansiyelini ortaya koyması açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Endoplasmic reticulum (ER) stress plays a critical role in the survival and drug response of cancer cells. The rapid proliferation and high protein synthesis capacity of cancer cells lead to the accumulation of misfolded proteins in the ER, disrupting cellular homeostasis and triggering the unfolded protein response (UPR). In this context, the effects of bioactive compounds derived from natural sources on ER stress pathways have gained attention for developing alternative approaches in cancer therapy. Usnic acid, a secondary metabolite known to induce oxidative stress and apoptosis by disrupting mitochondrial function, was investigated in this study for its impact on ER stress in the colorectal cancer model cell line HT-29. Different concentrations of usnic acid were applied to HT-29 cells, and its effects on cell viability were assessed using the MTT assay. The results of the MTT assay indicated that usnic acid inhibited cell proliferation in a dose-dependent manner. To identify the changes in gene expression in response to ER stress, quantitative real-time PCR (qRT-PCR) was employed. Gene expression analysis revealed a significant increase in ER stress markers following usnic acid treatment. Additionally, these genetic findings were validated through Western blot analysis, which showed increased expression levels of ER stress-related proteins. The obtained data suggest that usnic acid not only suppresses cell proliferation but also activates the ER stress response in HT-29 cells. These findings highlight the potential anticancer properties of usnic acid, making it a promising candidate for further investigation in cancer therapy.