Mağrip bölgesinde güvenlik inşası: Bölgesel güvenlik kompleksleri teorisi açısından bir inceleme
Security construction in the Maghreb region: An analysis from the perspective of regional security complex theory
  1. Tez No: 964802
  2. Yazar: MEHMET EMİN YÜNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÖZERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışma, Mağrip Bölgesi'nin bağımsızlık sonrası dönemdeki güvenlik dinamiklerini vaka analizi ve süreç izleme metotlarını kullanarak incelemektedir. Teorik çerçeve olarak Bölgesel Güvenlik Kompleksleri Teorisi'ni (BGKT) ele alan çalışma; bölgesel aktörlerin ve bölge dışı aktörlerin Mağrip bölgesindeki güvenlik algılarının, uygulamalarının ve politikalarının şekillenmesindeki rollerini ve güvenlik ilişkilerini etkileme kapasitelerini değerlendirmektedir. Çalışmada temel argüman olarak, Mağrip bölgesinde güvenlik algı ve politikalarının en temelde bölge dışı aktörler tarafından belirlendiği öne sürülmektedir. Bu noktadan hareketle; BGKT'nin güvenlik ilişkileri açısından bölgesel düzey ve sistemsel düzey arasındaki etkileşimi açıklamak için kullandığı“müdahillik (penetration)”ve“baskılanma (overlay)”mekanizmalarının bölge gerçekliğini açıklamada yetersiz kaldığı savunulmaktadır. Bu durumun, bölgede güvenlik dinamiklerini şekillendirecek dominant bir bölgesel gücün bulunmaması ve güvenlik ilişkilerinin sistemik düzeyden özerkleşmemiş olmasından kaynaklandığı iddia edilmektedir. Çalışmanın teorik katkısı, bölgesel güvenlik ilişkilerinin incelenmesinde“özerkleşmiş”ve“özerkleşmemiş”bölgesel güvenlik kompleksleri ayrımını önererek BGKT'yi geliştirmeye yöneliktir. Bu sınıflandırmanın, büyük güçlerin bölgesel politikalarının anlaşılması ve sömürge sonrası bağımlılık ilişkilerinin analiz edilmesi açısından katkı sağlayacaği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the security dynamics of the Maghreb region in the post-independence period using case analysis and process monitoring methods. Theoretically using the Regional Security Complexes Theory (RSCT), the study evaluates the roles of regional and non-regional actors in shaping security perceptions, practices, and policies in the Maghreb region, as well as their capacity to influence security relations. The study's central argument is that security perceptions and policies in the Maghreb region are fundamentally determined by non-regional actors. Based on this point, it is argued that the mechanisms of“penetration”and“overlay”used by RSCT to explain the interaction between the regional and systemic levels in terms of security relations are insufficient to explain the reality of the region. It is claimed that this situation stems from the absence of a dominant regional power that could shape security dynamics in the region and the fact that security relations have not become autonomous from the systemic level. The theoretical contribution of this study is aimed at developing the RSCT by proposing a distinction between“autonomous”and“non-autonomous”RSC's in the examination of regional security relations. It is believed that this classification will contribute to the understanding of the regional policies of the great powers and the analysis of post-colonial dependency relations.