6 Şubat'ın ardından: Hatay-İstanbul arası deprem duygulanımı ve sağaltımın etnografisi
After 6th of February: The ethnography of earthquakeaffect and healing
  1. Tez No: 964801
  2. Yazar: İLKYAZ İNCEDİKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA TOPDEMİR KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Maddi ve manevi büyük kayıplara neden olan afetler, gündelik hayat bağlamı içerisinde anlam kazanan insan etkinliklerini kesintiye uğratarak ekonomik, sosyal, psikolojik ve kültürel süreçler içeren karmaşık ve çok boyutlu olaylardır. Afetlerin yol açtığı kırılganlık ve afetlere karşı direnç oluşturma biçimleri, sosyokültürel olarak farklılaşmaktadır. Şiddetli afetler, bireysel kayıpların yanı sıra sosyal bağlamların ve kültürel açıdan önemli yerlerin ve yapıların kaybıyla da karakterize olup yas tutma süreçlerini afet deneyiminin merkezine taşımaktadır (Wallace, 1957(a)). Afet sonrası deneyimlenen iyileşme süreçleri de afet öncesi yaşantıya ve afet deneyimine bağlı olarak farklılıklar içermekle birlikte sıklıkla lineal bir şekilde deneyimlenmeyen inişli çıkışlı duygusal süreçlerdir (Hoffman, 2020; Browne, 2015; Whittle vd., 2012). Söz konusu süreçlere ilişkin antropolojik ilgi, gün geçtikçe artmaktadır. 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki iki büyük deprem ve sonrasında yaşanan artçı depremler, 11 ilimizde büyük yıkımlar yaratarak yoğun göç hareketliliklerine neden olmuştur. Yapılan uzak mesafeli göçler, sıklıkla göç edilen yere yerleşmeye yönelik gerçekleşmektedir (Gökalp Yılmaz ve Şikar, 2023). Türkiye'de göç alma ve verme açısından 1960'lardan bu yana en hareketli kentler arasında başı çeken İstanbul, söz konusu depremleri deneyimleyenlerle yoğun duygu ortaklaşmalarına sahne olmaktadır. Bu tez, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Antropoloji Anabilim Dalına sunulmak üzere, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından aynı zamanda kendisi de deprem bekleyen İstanbul'a göç edenlerin karşılaşma, ilişkilenme ve etkileşim süreçlerine odaklanmaktadır. 2025 yılında yürütülen etnografik bir alan araştırması verilerine dayanarak üretilen tezde, deprem özelinde afet sonrası duygulanımsal üretim ile sağaltım süreçlerinin nasıl olduğunu antropolojik bir bakış açısıyla ortaya çıkarmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Disasters, which cause great material and moral losses, are complex and multidimensional events involving economic, social, psychological and cultural processes by interrupting human activities that make sense within the context of daily life. The vulnerability caused by disasters and the ways of building resilience against disasters differ socioculturally. Severe disasters are characterized by the loss of social contexts and culturally significant places and structures as well as individual losses, bringing grieving processes to the center of the disaster experience (Wallace, 1957(a)). Although the recovery processes experienced after the disaster also include differences depending on the pre-disaster experience and the disaster experience, they are fluctuating emotional processes that are often not experienced in a linear manner (Hoffman, 2020; Browne, 2015; Whittle et al., 2012). Anthropological interest in these processes is increasing day by day. The 7.7 and 7.6 magnitude earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023 and the aftershocks that followed caused major devastation in 11 provinces and led to intense migration movements. Long-distance migrations are often realized in order to settle in the place of migration (Gökalp Yılmaz and Şikar, 2023). Istanbul, which has been one of the most dynamic cities in Turkey in terms of receiving and giving migration since the 1960s, has been the scene of intense emotional communalization with those who experienced the earthquakes in question. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Antropoloji Anabilim Dalı'na sunulacak olan bu tez, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, kendisi de bir deprem beklentisi içinde olan İstanbul'a göç edenlerin karşılaşma, ilişki ve etkileşim süreçlerine odaklanmaktadır. Based on the data of an ethnographic field research conducted in 2025, the thesis aims to reveal from an anthropological perspective how affective production and healing processes post-disaster in the case of earthquake