Yoğun bakım ünitesinde hastası olan aile bireylerininhemşirelik rolünü algılamaları ve memnuniyetlerinindeğerlendirilmesi
Perceptions of the nursing role of family members witha patient in the intensive care unit and evaluation oftheir satisfaction
- Tez No: 964839
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL BÖLÜKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yoğun bakımda tedavi ve bakım gören hastaların aile bireylerinin, hemşirelik rolünü değerlendirmesi ve memnuniyet düzeylerinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdeki araştırmanın örneklemini bir devlet hastanesinin 3. basamak yoğun bakım ünitelerinde hastası olan 282 hasta yakını oluşturmuştur. Araştırma verileri 13 Kasım 2023–31 Temmuz 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Hasta Yakını Tanıtıcı Bilgi Formu, Yatan Hastaların Yakınlarının Memnuniyetinin Değerlendirilmesi Ölçeği (YHYMDÖ) ve Hasta Ailelerinin Hemşirelik Rolünü Algılama Ölçeği (AHRA) kullanılmıştır. Bulgular: Hasta yakınlarının hemşirelerden beklentiler puan ortalaması %75.85 ve algılanan hemşirelik uygulamaları puan ortalaması %65.17 olarak bulundu. Beklenti puan ortalaması algılanan puan ortalamasından yüksek olması hemşirelik rolü algısının orta düzeyde olduğunu göstermektedir. Araştırmada Yatan Hastaların Yakınlarının Memnuniyetinin Değerlendirilmesi Ölçeği ve alt boyutları incelendiğinde en yüksek memnuniyet puanı %87.76 ile“Hastanın bakımı ve tedavisi”ve %80.61 ile“Hasta yakınının bilgilendirilmesi”alt boyutundan ve en düşük memnuniyet puanını 43.91 ile“Yoğun bakım ünitesi bekleme ortamı ve lojistik destek”alt boyutundan almıştır.. YHYMDÖ puanı %83.45 olarak bulundu. Araştırmada YHYMDÖ ile beklenen ve algılanan hemşirelik uygulamaları arasında orta düzeyde anlamlı pozitif bir ilişki olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to evaluate the nursing role of family members who have patients in the intensive care unit and to determine their satisfaction levels. Materials and Methods: The sample of this descriptive and correlational study consisted of 282 relatives of patients who had patients in the 3rd level intensive care units of a state hospital. The research data were collected between November 13, 2023 and July 31, 2024. The Patient Relative Information Form, the Scale for Evaluating the Satisfaction of Relatives of Inpatients (SESRI) and the Scale for Perception of the Nursing Role of Patient Families (PNRPF) were used as data collection tools. Findings: The mean score of the relatives of the patients from the nurses was found as 75.85% and the mean score of the perceived nursing practices was found as 65.17%. The fact that the mean score of the expectations was higher than the mean score of the perceived shows that the perception of the nursing role was at a moderate level. When the Scale for the Evaluation of the Satisfaction of the Relatives of the Inpatients and its sub-dimensions were examined in the study, it was seen that the highest satisfaction score was 87.76% from the“Care and treatment of the patient”and 80.61% from the“Informing the relative of the patient”sub-dimension and the lowest satisfaction score was 43.91 from the“Intensive care unit waiting environment and logistic support”subdimension. The SESRI score was found as 83.45%. In the study, a moderately significant positive relationship was found between the SESRI and the expected and perceived nursing practices.