Hemşirelerin basınç yaralanması bilgi düzeyleri ve önlemeye yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between nurses' pressure injury knowledge levels and attitudes towards prevention
  1. Tez No: 964838
  2. Yazar: ÜMMÜHAN İRİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL BÖLÜKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Çalışma hemşirelerin basınç yaralanması bilgi düzeyleri ve önlemeye yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdedir. Araştırmanın örneklemini 15 Ağustos 2023-29 Şubat 2024 tarihleri arasında Giresun'da yer olan bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin dahili, cerrahi kliniklerinde ve yoğun bakım ünitelerinde görev yapan 286 hemşire oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak Hemşire Tanıtım Formu, Modifiye Pieper Basınç Yarası Bilgi Testi (Modifiye PUKT) ve Basınç Ülserlerini Önlemeye Yönelik Tutum Ölçeği (BÜÖYTÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde, Bağımsız Gruplarda t testi, Varyans analizi, Pearson korelasyon analizi, Mann Whitney U testi, Kruskall-Wallis analizi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin %63.3'ü 26-33 yaş aralığında, %81.5'i kadın, %69.6'sı bekar ve %81.1'i lisans mezunudur. Araştırmaya katılan hemşireler, Modifiye PUKT ölçeğinin önleme/risk alt boyutundan 24.03±3.83 puan, evrelendirme alt boyutundan 6.07±1.32 puan, yara tanılama alt boyutundan 4.75±1.48 puan ve Modifiye PUKT bilgi testi toplamından 34.77±5.36 puan almışlardır. Basınç yarasını önlemek için bireysel yeterlilik alt boyutundan 8.70±1.44 puan, basınç yarasını önleme önceliği alt boyutundan 10.70±1.36 puan, basınç yaralarının etkisi alt boyutundan 11.15±1.40 puan, basınç yarasını önlemede sorumluluk alt boyutundan 6.51±1.11 puan, basınç yarasını önlemenin etkinliği alt boyutundan 6.70±1.05 puan ve BÜÖYTÖ toplamından 43.77±4.45 puan almışlardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to examine the relationship between nurses' knowledge levels of pressure injuries and their attitudes towards prevention. Material and Method: This research is of descriptive and correlational type. The sample of the research consisted of 286 nurses working in internal medicine, surgical clinics and intensive care units of a Training and Research Hospital in Giresun between August 15, 2023 and February 29, 2024. Nurse Introduction Form, Modified Pieper Pressure Ulcer Knowledge Test (Modified PUKT) and Attitude Towards Pressure Ulcer Prevention Instrument (ATPUPI) were used as data collection tools. In the analysis of data, Independent Groups t test, Variance analysis, Pearson correlation analysis, Mann Whitney U test, Kruskall-Wallis analysis and Spearman correlation analysis were used. Results: 63.3% of the participants were in the 26-33 age group, 81.5% were female, 69.6% were single and 81.1% had a bachelor's degree. The participants received 24.03±3.83 points from the prevention/risk sub-dimension of the Modified PUKT scale, 6.07±1.32 points from the staging sub-dimension, 4.75±1.48 points from the wound diagnosis sub-dimension and 34.77±5.36 points from the total of the Modified PUKT scale. They received 8.70±1.44 points from the sub-dimension of individual competence to prevent pressure ulcers, 10.70±1.36 points from the sub-dimension of priority to prevent pressure ulcers, 11.15±1.40 points from the sub-dimension of impact of pressure ulcers, 6.51±1.11 points from the sub-dimension of responsibility in preventing pressure ulcers, 6.70±1.05 points from the sub-dimension of effectiveness of preventing pressure ulcers and 43.77±4.45 points in total from the ATPUPI.