Deneysel osteoartrit modelinde intraartiküler Viscum album ekstraktı ve hyaluronik asit uygulamalarının kondroprotektif etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the chondroprotective effects of intra-articular Viscum album extract and hyaluronic acid applications in a experimental osteoarthritis model
- Tez No: 964892
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Veteriner Hekimliği, Orthopedics and Traumatology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, biyolojik aktif içerikleriyle dikkat çeken Viscum album ekstraktının olası kondroprotektif etkisinin değerlendirilmesi ve osteoartrit tedavisinde yaygın olarak kullanılan hyaluronik asit ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda 6 aylık, 250±50 gram erkek 24 adet Wistar Albino Rat çalışmaya dahil edildi. Deney hayvanları her grupta altı denek olmak üzere pozitif kontrol amacıyla OA-HA grubu, Negatif kontrol amacıyla OA-SF grubu, V. album ekstraktının etkisini araştırmak amacıyla OA-VA grubu, sahte kontrol amacıyla SH-KO grubu oluşturuldu ve isimlendirildi. OA-HA, OA-SF ve OA-VA grubundaki deneklerin sağ dizlerine deneysel osteoartrit model oluşturmak için 3 mg monosodyum iyode asetat (MIA) 0,1 ml hacimde intraartiküler enjeksiyon tekniği ile uygulandı. MIA enjeksiyonunda 14 gün sonra OA-VA grubundaki deneklere V. album ekstraktı Iscador ® M 10 mg/ml (Iscador AG, Almanya) 0,1 ml, OA-HA grubundaki deneklere hyaluronik asit Ostenil ® 10 mg/mL (Bio- Gen, Ankara, Türkiye) 0,1 ml, OA-SF grubundaki deneklere % 0,9 serum fizyolojik 0,1 ml ve SH-KO grubundaki deneklere % 0,9 serum fizyolojik 0,1 ml hacimde birer hafta arayla 3 kez intraartiküler olarak enjekte edildi. İlk uygulanan intraartiküler monosodyum iyode asetat enjeksiyonundan 8 hafta sonra bütün denekler karbondioksit inhalasyonu ile sakrifiye edildi. Deneklerin sağ dizleri morfometrik, histopatolojik ve immünohistokimyasal değerlendirmeler için hazırlandı. Mikro Bilgisayarlı Tomografi ile yapılan kantitatif morfometrik değerlendirmede BV/TV, Tb. Sp. ve BMD parametrelerinde gruplar arası fark görülmedi. Tb. Th., Tb. N. ve Tb. Pf. Parametrelerinde OA-VA, OA-SF, OA-HA grupları sonuçlarının benzer olduğu, bu grupların SH-KO grubu ile sonuçlarının istatiksel olarak anlamlı ve farklı olduğu belirlendi. Mikro-BT sonuçları kalitatif olarak incelendiğinde grupların 3 boyutlu rekonstrüksiyon görüntülerinde MIA enjeksiyonu yapılan üç grupta da anormal eklem morfolojisi, osteofit ve subkondral skleroz tespit edildi. Histopatolojik değerlendirilme femur ve tibial eklem kıkırdakları için Mankin Skorlama Sistemi kullanılarak yapıldı. Femur eklem kıkırdağı Mankin skor aritmetik ortalamaları SH-KO grubunun 1,50, OA-SF grubunun 7,67, OA-HA grubunun 7,00, OA-VA grubunun 7,67 olarak tespit edildi. Tibial eklem kıkırdağı Mankin skor aritmetik ortalamaları SH-KO grubunun 0,50, OA-SF grubunun 6,83, OA-HA grubunun 6,17, OA-VA grubunun 6,33 olduğu görüldü. Grupların femoral ve tibial eklem kıkırdaklarının immünohistokimyasal değerlendirmesi IL-1 β, MMP-3 ve MMP-13 antikorları kullanılarak yapıldı. Femoral eklem yüzeylerinde IL-1 β, MMP-3 ve MMP-13 ekspresyonları OA-SF grubunda %25-50 arasında bulunurken SH-KO, OA-VA, OA-HA gruplarında % 0-25 arasında olduğu belirlendi. Tibial eklem yüzeyleri içinde sonuçlar benzerdi ancak IL-1 β ekspresyonu açısından gruplar arasında anlamlı fark görülmedi. OA-VA ve OA-HA gruplarının kondrosit ve sinovya kaynaklı inflamatuar sitokinlerden biri olan IL-1β, kolajen yıkımının ve osteoartritin göstergesi olan MMP-3, MMP-13 ekspresyonu yüzdesinin OA-SF grubuna göre düşük olduğu tespit edildi. Sonuç olarak, Hyaluronik asit ve V. album ekstraktı intraartiküler enjeksiyonlarının morfometrik, histopatolojik ve immünohistokimyasal değerlendirme açısından benzer etkiler gösterdiği, çalışma süresince osteoartritte bağlı anormal subkondral kemik ve kıkırdak morfolojisini geri çevirmede sınırlı etki sunduğu, IL-1β sitokin yolunun inhibisyonu ile matriks metalloproteinazları azaltabileceği tespit edildi. Bununla birlikte, Viscum album'un hyaluronik asit ile benzer düzeyde kondroprotektif etki potansiyeli olduğu, ancak etkisinin tam olarak ortaya konabilmesi için destekleyici çalışmalara ihtiyaç duyulduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the possible chondroprotective effect of Viscum album extract, which draws attention with its biologically active content, and to compare it with hyaluronic acid, which is widely used in the treatment of osteoarthritis. In this context, 24 male Wistar Albino Rats, 250±50 grams, 6 months old, were included in the study. The experimental animals were created and named as OA-HA group for positive control, OA-SF group for negative control, OA-VA group for the purpose of investigating the effect of V. album extract, and SH-KO group for sham control, with six subjects in each group. 3 mg monosodium iodine acetate (MIA) was applied to the right knees of the subjects in OA-HA, OA-SF and OA-VA groups with an intra-articular injection technique in a volume of 0.1 ml to create an experimental osteoarthritis model. After 14 days of MIA injection, V. album extract Iscador ® M 10 mg/ml (Iscador AG, Germany) 0.1 ml was injected intra-articularly to the subjects in the OA-VA group, hyaluronic acid Ostenil ® 10 mg/mL (Bio-Gen, Ankara, Turkey) 0.1 ml was injected to the subjects in the OA-HA group, 0.9% physiological saline 0.1 ml was injected to the subjects in the OA-SF group and 0.9% physiological saline 0.1 ml was injected to the subjects in the SH-KO group 3 times at one-week intervals. All subjects were sacrificed by carbon dioxide inhalation 8 weeks after the first intra-articular monosodium iodine acetate injection. The right knees of the subjects were prepared for morphometric, histopathological and immunohistochemical evaluations. In the quantitative morphometric evaluation performed by Micro Computerized Tomography, BV/TV, Tb. Sp. and BMD parameters no difference was observed among the groups. Tb. Th., Tb. N. and Tb. Pf. It was determined that the results of OA-VA, OA-SF, OA-HA groups were similar in parameters and the results of these groups were statistically significant and different from the SH-KO group. When the micro-CT results were examined qualitatively, abnormal joint morphology, osteophytes and subchondral sclerosis were detected in the 3-dimensional reconstruction images of the groups in all three groups that received MIA injection. Histopathological evaluation was performed using the Mankin Scoring System for femoral and tibial articular cartilages. The arithmetic means of the Mankin score for femoral articular cartilage were determined as 1.50 for the SH-KO group, 7.67 for the OA-SF group, 7.00 for the OA-HA group and 7.67 for the OA-VA group. The arithmetic means of Mankin scores for tibial joint cartilage were found to be 0.50 for the SH-KO group, 6.83 for the OA-SF group, 6.17 for the OA-HA group, and 6.33 for the OA-VA group. Immunohistochemical evaluation of femoral and tibial joint cartilages of the groups was performed using IL-1β, MMP-3, and MMP-13 antibodies. While IL-1β, MMP-3, and MMP-13 expressions on femoral joint surfaces were found to be between 25-50% in the OA-SF group, they were found to be between 0-25% in the SH-KO, OA-VA, and OA-HA groups. The results were similar for tibial joint surfaces, but no significant difference was observed among the groups in terms of IL-1β expression. It was determined that the percentage of expression of IL-1β, one of the inflammatory cytokines originating from chondrocytes and synovia, MMP-3, MMP-13, which are indicators of collagen destruction and osteoarthritis, was lower in the OA-VA and OA-HA groups compared to the OA-SF group. In conclusion, it was determined that intra-articular injections of hyaluronic acid and V. album extract showed similar effects in terms of morphometric, histopathological and immunohistochemical evaluation, provided limited effect in reversing abnormal subchondral bone and cartilage morphology due to osteoarthritis during the study period, and could reduce matrix metalloproteinases by inhibiting the IL-1β cytokine pathway. However, it was concluded that Viscum album has a similar level of chondroprotective effect potential as hyaluronic acid, but supporting studies are needed to fully demonstrate its effect.