Deneysel metabolik sendrom modelinde alkole bağlı olmayan yağlı pankreas hastalığı üzerine vitamin D'nin etkisi
The impacts of vitamin D on non-alcoholic fatty pancreatic disease in experimental metabolic syndrome model
- Tez No: 964893
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KAYA DAĞISTANLI, DR. ÇİĞDEM BAYRAM GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yağlı pankreas veya alkole bağlı olmayan yağlı pankreas hastalığı (NAFPD), alkol alımının olmadığı durumlarda obezite nedeniyle pankreasa aşırı yağ infiltrasyonudur. Bu çalışmada yüksek yağlı ve yüksek fruktozlu diyet ile oluşturulmuş metabolik sendrom modelinde vitamin D (VitD) uygulamasının NAFPD oluşumu, ilerlemesi ve neden olduğu oksidatif stres hasarı üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Yirmi sekiz adet erkek Sprague Dawley sıçan rastgele dört gruba ayrıldı: Kontrol (SK), Metabolik Sendrom (MS), Vitamin D tedavisi gören Metabolik Sendrom (MSD) ve Vitamin D tedavisi gören Kontrol (SKD) grupları. MS gruplarına, Metabolik Sendrom oluşturmak için 15 hafta boyunca yüksek yağlı, yüksek fruktozlu diyet uygulandı. Vitamin D ile tedavi edilen gruplara 12 hafta boyunca 170 IU/hafta, oral takviye verildi. Tüm grupların açlık kan şekeri, vücut ağırlığı, bel çevresi ve günlük yiyecek-su tüketimleri ölçümleri düzenli olarak kaydedildi. Deney sonunda alınan pankreas dokularının histolojik değerlendirmeleri Hematoksilen-Eozin, Prusya Mavisi ve Masson Trikrom boyama yöntemleri kullanılarak gerçekleştirildi. İnsülin, glukagon, somatostatin, Pdx1, α-SMA, VDR, γH2AX, p-Nrf2, GPX4 ve Ki67'nin pankreas ekspresyonları immünohistokimya boyama yöntemi ile değerlendirildi. Elde edilen tüm verilere istatistiksel analizler uygulandı. MS grubunda vücut ağırlığı, açlık kan şekeri, kalori alımı ve bel çevresi ölçümlerinde artış gözlendi. MS grubunda pankreas adacıklarının diğer gruplara kıyasla daha büyük olduğu, proliferasyon indeksinin arttığı, asiner hücrelerde yer yer vakuolleşmeler, hafif fibrozis, adacık içerisinde ve çevresinde demir birikimi olduğu görüldü. Ayrıca MS grubuna ait adacıklarda adacıklarında β-hücre oranları kontrollerden daha yüksek olmasına rağmen, insülin immün reaktivitesinin daha zayıf olduğu saptandı. Glukagon ekspresyonunda gruplar arasında fark görülmezken delta hücre sayısının VitD tedavisi yapılan gruplarda MS grubuna kıyasla arttığı görüldü. Ayrıca VitD tedavisi sonrası p-Nrf2 ve GPX4 ekspresyonunda artış tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Fatty pancreas, or non-alcoholic fatty pancreatic disease (NAFPD), is the excessive fat infiltration of the pancreas due to obesity in the absence of alcohol consumption. This study aimed to investigate the effects of vitamin D (VitD) administration on the onset and progression of NAFPD, and the resulting oxidative stress damage in a metabolic syndrome model induced by a high-fat, high-fructose diet. Twenty-eight male Sprague Dawley rats were randomly assigned to four groups: Control (SK), Metabolic Syndrome (MS), Metabolic Syndrome (MSD) treated with Vitamin D, and Control (SKD) treated with Vitamin D. The MS groups received a high-fat, high-fructose diet for 15 weeks to induce Metabolic Syndrome. The Vitamin D-treated groups received oral supplementation at 170 IU/week for 12 weeks. Fasting blood glucose, body weight, waist circumference, and daily food and water consumption were recorded for all groups. Histological evaluations of pancreatic tissues obtained at the end of the experiment were performed using Hematoxylin-Eosin, Prussian Blue, and Masson Trichrome staining methods. Pancreatic expression of insulin, glucagon, somatostatin, Pdx1, α-SMA, VDR, γH2AX, p-Nrf2, GPX4, and Ki67 was assessed using immunohistochemistry. Statistical analyses were applied to data obtained.