Diş hekimliğinde Aydınlatılmış Onam Formu
The Informed Consent Form in dentistry
  1. Tez No: 964891
  2. Yazar: SİBEL SEYİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL CANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Hukuk, Dentistry, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, diş hekimliğinde“aydınlatılmış onam formu”nun tanımı, kapsamı, uygulanma biçimi ve hukuki yükümlülüklerinin incelenmesini, ayrıca konuya ilişkin örnek yargı kararlarının literatür bilgileriyle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Araştırma, ilgili literatür taraması ve Yargıtay kararlarının analizi doğrultusunda, nitel bir derleme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Diş hekimliğine ilişkin sekiz ana bilim dalında aydınlatılmış onam formuna dair açılmış davalar tespit edilmiş; bu davalara ilişkin yüksek yargı kararları ile akademik kaynaklar arasındaki örtüşmeler ve farklılıklar ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, hekim ve hasta haklarının hukuken korunabilmesi açısından, uygulanacak tedavinin özelliklerine uygun şekilde özgün ve detaylı aydınlatılmış onam formlarının hazırlanmasının zorunlu olduğunu göstermektedir. Bu yaklaşım, hem hekim açısından hukuki sorumluluğun azaltılmasına katkı sağlamakta hem de hasta-hekim iletişiminin daha sağlıklı ve güven temelli bir zeminde kurulmasına imkân tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the definition, scope, implementation, and legal obligations of the“informed consent form”in the field of dentistry, as well as to comparatively evaluate relevant judicial decisions alongside the existing literature. The research was conducted using a qualitative review method, based on an extensive literature review and analysis of decisions rendered by the Court of Cassation. Legal cases concerning informed consent forms across eight major branches of dentistry were identified, and the overlaps and discrepancies between high court rulings and academic sources were analyzed. The findings indicate that, in order to ensure the legal protection of both the dentist and the patient, it is essential to prepare original and detailed informed consent forms tailored to the specific nature of the treatment to be performed. This approach contributes to reducing the legal liability of practitioners and facilitates the establishment of a healthier and trust-based communication between the patient and the dentist.