Soğuk şekillendirme yöntemi ile 27MnB4, 41Cr4 ve 42CrMo4 çeliklerinden bağlantı elemanları üretimi ve karakteristik davranışlarının incelenmesi
Production of fasteners from 27MnB4, 41Cr4, and 42CrMo4 steels by cold forming method and investigation of their characteristic behaviors.
  1. Tez No: 964907
  2. Yazar: UMUT BAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. CEMAL ÇARBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, soğuk şekillendirme yöntemi ile 27MnB4, 41Cr4 ve 42CrMo4 çeliklerinden üretilen bağlantı elemanlarının özellikleri ve karakteristik davranışları incelenmiştir. Soğuk şekillendirme işlemi, malzeme üzerinde önemli mekanik özellik değişikliklerine yol açarak, üretilecek bağlantı elemanlarının dayanım, sertlik ve şekil değiştirme kapasitelerini etkileyebilir. Çalışma kapsamında, farklı çelik türlerinin soğuk şekillendirme işlemi sonrasında elde edilen mikro yapısal değişiklikler, mekanik testler (çekme, sertlik, darbe testi vb.) ve yorulma davranışları detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Ayrıca, her bir çeliğin soğuk şekillendirme sürecindeki tepkileri ve bu çeliklerin bağlantı elemanları üretiminde kullanılabilirliği üzerinde durulmuştur. Elde edilen bulgular, farklı çelik türlerinin mekanik performanslarını karşılaştırarak, bağlantı elemanlarının tasarımında optimal malzeme seçiminde rehberlik sunmayı hedeflemektedir. Bu çalışma, otomotiv, inşaat ve makine sanayi gibi endüstriyel uygulamalarda kullanılan bağlantı elemanlarının tasarım süreçlerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the properties and characteristic behaviors of connection elements produced from 27MnB4, 41Cr4, and 42CrMo4 steels using the cold forming process. Cold forming significantly alters the mechanical properties of the material, affecting the strength, hardness, and deformation capacity of the produced connection elements. The research includes a detailed examination of the microstructural changes, mechanical properties (tensile, hardness, impact testing, etc.), and fatigue behavior of each steel after cold forming. Additionally, the study focuses on the response of different steel grades to the cold forming process and their applicability in connection element manufacturing. The findings provide a comparative analysis of the mechanical performance of the steels, offering guidance for optimal material selection in the design of connection elements. This work aims to contribute to the design processes of connection elements used in industrial applications such as automotive, construction, and machinery sectors.