Long-term effects of thermonuclear X-ray bursts on the accretion disks
Termonükleer X-ışın patlamalarının yığılma diskleri üzerindeki uzun süreli etkileri
- Tez No: 964908
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA GÜVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Astrofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tip I termonükleer patlamaların yığılma diski üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla, helyum beyaz cücesinden madde aktarımı yapan ultra-kompakt X-ışını çifti 4U 1820-30 ve K4±2 spektral tipinde bir anakol yıldızından beslenen Aql X-1 kaynakları analiz edilmiştir. Kaynaklara ait NICER ile elde edilen veriler kullanılarak zaman çözünürlüklü spektral analiz gerçekleştirilmiştir. Patlama öncesindeki sabit durum tespit edilerek, patlama sonrasında alınan ardışık spektrumlar aracılığıyla zamana bağlı spektral evrim incelenmiştir. Her iki düşük kütleli X-ışını ikilisi arasındaki en önemli fark, yığılma disklerinin kimyasal içeriğidir. Aql X-1 H-zengin yığılma diskine sahipken, 4U 1820-30 He-zengin disk yapısına sahiptir. Bulgular, hidrojen diski içeren sistemin bazı patlamalardan sonra disk ışınımının katkısını kısa süreli olarak, yaklaşık 100 saniye kadar, yitirdiğini; ancak genellikle yaklaşık 300–400 saniye içinde patlama öncesi seviyeye döndüğünü göstermektedir. Helyum diskine sahip sistemin ise ani ısı değişimlerine karşı daha kararlı bir yapı sergilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to investigate the effects of Type-I thermonuclear bursts on an accretion disk, two sources were analyzed: the ultra-compact X-ray binary 4U 1820-30, which accretes matter from a helium white dwarf, and Aql X-1, which is fed by a K4±2 main-sequence star. Time-resolved spectral analysis was performed using data obtained with NICER. After identifying the steady-state prior to each burst, the post-burst spectral evolution was examined through a series of successive spectra. The most significant difference between these two low-mass X-ray binaries lies in the chemical composition of their accretion disks. While Aql X-1 has a hydrogen-rich disk, 4U 1820-30 features a helium-rich disk structure. The results show that the hydrogen-rich system temporarily loses the contribution of disk emission for approximately 100 seconds following certain bursts, and typically returns to its pre-burst level within approximately 300–400 seconds. In contrast, the helium-rich system exhibits more stable behavior in response to sudden thermal variations.