Farklı depolama koşullarının soğanın hasat sonrası fizyolojisine etkisi
The effect of different storage conditions on postharvest physiology of onion
- Tez No: 964918
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE HORZUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmada, farklı depolama koşullarının kuru soğan çeşitlerinde hasat sonrası fizyolojik özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Bitkisel materyal olarak, Afganistan'ın Kunduz bölgesine özgü iki yerel soğan çeşidi olan ''Kunduz Beyazı'' ve ''Kunduz Kırmızısı'' ile Türkiye menşeli ''Soçi'' ticari çeşidi kullanılmıştır. Bu çeşitler, hasat sonrası kürleme işlemine tabi tutulduktan sonra iki farklı depolama koşulunda (soğutmalı depolama: 0 ± 2 °C sıcaklık, %55-65 oransal nem; soğutmasız depolama: ortam koşulları) altı ay süreyle muhafaza edilmiştir. Depolama süresi boyunca soğan başlarında solunum hızı, ağırlık kaybı, suda çözünür kuru madde, filizlenme oranı, köklenme oranı, çürüme oranı, görsel dinlenme indeksi ve pazarlanabilir ürün oranı gibi temel fizyolojik ve kalite parametreleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, soğutmalı depo koşullarında depolanan soğanlarda filizlenme ve ağırlık kaybı gibi temel kalite kayıplarının anlamlı düzeyde azaldığı tespit edilmiştir. Özellikle ''Kunduz Kırmızısı'' ve ''Soçi'' çeşitleri, düşük sıcaklık ve yüksek oransal nem koşullarında daha stabil fizyolojik özellikler göstermiş, yüksek pazarlanabilir ürün oranı ile dikkat çekmiştir. Buna karşılık, ''Kunduz Beyazı'' çeşidi, soğutmasız depo koşullarına karşı daha duyarlı olup, bu koşullarda solunum hızı ve filizlenme oranlarında belirgin artışlar gözlenmiştir. Suda çözünür kuru madde değerlerinde depolama süresi boyunca genotipe ve depolama şekline bağlı olarak anlamlı değişimler meydana gelmiştir. Elde edilen bulgular, soğuk depolama sistemlerinin kuru soğanda kalite kaybını önlemede ve raf ömrünü uzatmada etkili olduğunu doğrularken, özellikle yerel çeşitlerin bu koşullara verdiği fizyolojik yanıtların bölgeye özgü depolama stratejilerinin geliştirilmesi açısından önemli olduğunu göstermektedir. Bu tez, Afganistan gibi modern depolama altyapısının sınırlı olduğu bölgelerde uygulanabilir muhafaza yöntemleri ve çeşit-seçim stratejileri açısından yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different storage conditions on the postharvest physiological characteristics of dry onion cultivars were investigated. As plant material, two local onion cultivars native to the Kunduz region of Afghanistan (''Kunduz Beyazı'' and ''Kunduz Kırmızısı'') and the commercial Turkish cultivar ''Soçi'' were used. After harvest, the onions underwent a curing process and were then stored under two different conditions: cold storage (0 ± 2 °C temperature, 55-65% relative humidity) and ambient storage for six months. During storage, key physiological and quality parameters were evaluated, including respiration rate, weight loss, soluble solids content, sprouting rate, rooting rate, decay rate, visual dormancy index, and marketable yield ratio. According to the results, cold storage conditions significantly reduced postharvest quality losses, including sprouting and weight loss. Notably, ''Kunduz Kırmızısı'' and ''Soçi'' cultivars exhibited more stable physiological responses under low temperature and high relative humidity conditions, showing higher marketable yield ratios. In contrast, ''Kunduz Beyazı'' was more sensitive to ambient storage, with notably higher respiration and sprouting rates under these conditions. The soluble solids content values showed statistically significant variations depending on genotype and storage condition throughout the storage period. The findings confirm that cold storage systems are effective in reducing quality deterioration and extending shelf life in dry onions. Moreover, the physiological responses of local cultivars to these storage environments highlight the importance of developing region-specific storage strategies. This thesis offers guidance on implementing practical and feasible postharvest storage methods and cultivar selection strategies in regions such as Afghanistan, where modern storage infrastructure is limited.