الحافظ شمس الدين البرماوي وآراؤه الأصولية من خلال كتابه الفوائد السنية في شرح الألفية
el-Hafız Şemsüddin el- Birmâvî'nin el-Fevâʾidü's-seniyye fî şerḥi'l-Elfiyye kitabına göre Usuli görüşleri
  1. Tez No: 964919
  2. Yazar: MASHAAN MOSA HAMZA HAMZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN CANPOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 420
Özet
Hiç şüphe yoktur ki, usûl-i fıkıh ilmi, İslam ilimleri içerisinde en şerefli ve en etkili alanlardan biri olup, şer'î nasların anlaşılması ve onlardan hükümlerin istinbat edilmesinde büyük bir değer taşımaktadır. Bu ilim, istidlâl kurallarını ve anlamaya ilişkin ölçütleri ortaya koyan yöntemdir. Nitekim alimler, geçmişten günümüze bu ilimle yoğun bir şekilde ilgilenmişlerdir. Bu bağlamda, usûl sahasında derin vukûfiyetiyle öne çıkan isimlerden biri de muhakkik, müdekkik ve hafız bir usûl âlimi olan Şemsüddîn el- Birmâvî (rahimehullah)'dır. Bu sebeple çalışmamın konusunu, onun değerli usûl eserlerinden biri olan el-Fevâʾid es-Seniyye fî Şerh el-Elfiyye adlı kitabı teşkil etmektedir. Bu eseri seçmemin gerekçesi, hem müellifin yüksek ilmî konumu hem de söz konusu kitabın usûl-i fıkıh alanındaki önemidir. Çalışmanın amacı, bu büyük alimin ilmî değerini ortaya koymak, eserinde saklı bulunan ilmî zenginliği gün yüzüne çıkarmaktır. Araştırmada tahlili (analitik) yöntem benimsenmiş; konuyla ilgili bilgi ve görüşler kendi kaynaklarından nakledilip belgelendikten sonra, bunlar tahlil edilmiş, muğlak noktalar açıklanmış, usûl kaideleri şerh edilmiş ve bu yolla müellifin usûl anlayışı ortaya konmuştur. Eserin hacmi dikkate alınarak, çalışmayı girişin ardından beş bölüm ve bir sonuç kısmına ayırdım: Birinci bölüm (Temel çerçeve): Birmâvî'nin hayatı, el-Fevâʾid es-Seniyye'deki yöntemi, usûlî mukaddimeler ve bunlarla bağlantılı meseleler. İkinci bölüm: Üzerinde icmâ edilmiş deliller. Üçüncü bölüm: Delillerle istidlâlin dayandığı şartlar. Dördüncü bölüm: Dördüncü delil olan kıyasın temellendiği hususlar ve kıyasa dair kalan bahisler. Beşinci bölüm: İhtilaflı deliller, deliller arası tearuz ve hükmü, ictihad ve taklid. Sonuç kısmı: Araştırmanın ortaya koyduğu en önemli bulgular. Araştırmanın ulaştığı temel sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: el-Hâfız Birmâvî, usûl ilminde mütekellimîn ekolüne, fıkıhta İmam Şâfiî'nin mezhebine, akâidde ise İmam Ebu'l-Hasan el-Eş'arî'nin görüşünü benimsemiştir. Bununla birlikte, o yalnızca selef âlimlerinin nakillerini aktaran bir fakih olmayıp, aynı zamanda muhakkik usûl imamıdır. Zira önceki görüşleri nakletmekle yetinmez; bunları tenkit eder, tartışır ve gerektiğinde reddeder. Eserlerinde, usûl kaideleri ile fıkhî meseleler arasında güçlü bağlantılar kurmuştur. Yönteminde, önceki usûlcülerin açıklamadığı hususları açıklığa kavuşturmuş, meseleleri örneklerle desteklemiştir. Müellifin, en-Nübzetü'z-zekiyye adlı eserinde sadece tercih edilen görüşlere yer verdiği, ihtilaf noktalarına ve delillere temas etmediği görülür. Aynı üslup Elfiyye'sinde de sürdürülürken, incelediğimiz el-Fevâʾid es-Seniyye fî Şerh el-Elfiyye'de müellifin, mütekellimin usûl metoduna bağlı olmakla birlikte, mukayeseli bir yöntem izlediği dikkat çekmektedir. Burada alimlerin görüşlerini ele almakta, delilleri zikredip tartışmakta, itirazları aktarmakta ve kendi tercihlerini, gerekçeleriyle birlikte ortaya koymaktadır. Bu yönüyle eserin, yalnızca Şâfiî usûlünü aktaran bir metin olduğu zannedilemez. Bilakis, icmâ ve ihtilaf noktalarını delilleriyle birlikte açıklamış, muhalif görüşleri reddetmiş, ardından kendi tercih ettiği görüşü ortaya koymuştur. Bazı konularda, daha önce değindiği görüşlerin zayıf olduğunu belirtmekle beraber, ayrıntılı tahliller ve yeni gerekçelerle bu görüşleri güçlendirdiği görülmektedir. Bazı meselelerde ise, önce nakilci gibi görünse de, nihayetinde kendi tercihini açıkça ortaya koyar. Ayrıca Birmâvî, örfün hüccet oluşunu Kur'an'daki şu ayetten istidlâl eden ilk alimdir:“Andolsun, senden önce de peygamberler gönderdik; onlara da eşler ve zürriyet verdik.”(er-Ra'd, 37). Yine Birmâvî, şu konularda cumhura muhalefet etmiştir:“İtibar, sebebin hususiyetine değil, lafzın umumiliğine göredir.”kaidesi. Şartlı umûm ifadeleri (ör.“men”,“eyyü”) ile nekre menfiyeler arasındaki öncelik sıralaması. İcmâ ile nas arasında, ikisinin kat'iyet ve zanniyyet derecesi eşitse, icmâya öncelik verilmesi. İlleti tek asla dayanan kıyasın, iki veya daha fazla asla dayanan kıyastan üstün tutulması. Bu çalışmada, araştırmacı olarak Birmâvî'nin görüşleri, ictihadları, tenkitleri ve tashihleri üzerinde durarak kendi kanaatlerimi de imkân nispetinde dile getirdim. Onun görüşü ister tercih edilen olsun ister zayıf kabul edilsin, ister cumhura uygun olsun isterse farklı, ben kendi kanaatimi“bana göre…”,“görünüşe göre…”,“açıkça ortaya çıkmaktadır ki…”gibi ifadelerle belirttim.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that the science of Usul al-Fiqh (Principles of Islamic Jurisprudence) is considered one of the most noble Islamic sciences and has the greatest impact on understanding religious texts and deriving rulings from them. It is the science that clarifies the rules of inference and the principles of understanding. Scholars, both past and present, have given great attention and care to this science. Among the ancient scholars who have extensive expertise in this field is the jurisprudential theorist, meticulous examiner, and verifier, Al-Hafiz Shams al-Din al-Barmawi (may Allah have mercy on him). Based on this, I have selected one of his valuable jurisprudential works for study, namely his book entitled (Al-Fawa'id al-Sunniyyah fi Sharh al-Alfiyyah). The reason for my selection lies in his scholarly status (may Allah have mercy on him), as well as the importance of his book in the field of Usul al-Fiqh. This is with the aim of highlighting the distinguished scholarly position of this eminent scholar and this valuable work, and with the objective of unveiling the hidden scholarly treasures in this valuable scholarly contribution in the field of Usul al-Fiqh. The researcher has followed the analytical methodology in this dissertation, presenting information and opinions and documenting them from their original sources, then analyzing them, clarifying their summaries, explaining their ambiguities, and elucidating their principles. Through this, he presented al-Barmawi's jurisprudential methodology. Due to the size of the aforementioned book, I have divided the research, after the introduction, into five chapters and a conclusion. The first (introductory) chapter is dedicated to al-Barmawi's life and his methodology in (Al-Fawa'id al-Sunniyyah) and the jurisprudential preliminaries and related matters. The second chapter includes the agreed-upon evidences of rulings. The third chapter is dedicated to what inference with evidence depends upon. The fourth chapter is devoted to what the fourth evidence (analogy/qiyas) depends upon and the remaining topics of analogy. The fifth and final chapter is dedicated to discussing the disputed evidences, as well as the conflict of evidences and its ruling, and ijtihad (independent reasoning) and taqlid (following scholarly opinion). In the conclusion, I mentioned the most important findings I reached. The research findings can be summarized as follows: Al-Hafiz al-Barmawi was a jurisprudential theorist following the methodology of the Mutakallimun (theologians/Shafi'is), a jurist following the school of Imam al-Shafi'i, and in creed, he was an Ash'ari following the opinion of Imam Abu al-Hasan al-Ash'ari's school. He was an encyclopedic scholar in all religious sciences. Moreover, Al-Hafiz al-Barmawi was not merely a transmitter of the statements of predecessors but was a verifying jurisprudential imam, as he critiqued opinions and objected to them. Evidence of this is found in his jurisprudential works, which were distinguished by linking jurisprudential principles with legal issues. His style is also characterized by clarifying what previous jurisprudential theorists had not explained in this manner regarding synonyms, and he branches out into examples. Furthermore, Al-Hafiz al-Barmawi's methodology in his book (Al-Nubdhah al-Zakiyyah) was limited to stating the preponderant opinion and did not address the disagreements among jurisprudential theorists, nor did it address the evidences, objections to them, and responses. He followed this approach in the Alfiyyah. However, in this book - Al-Fawa'id al-Sunniyyah fi Sharh al-Alfiyyah - we find that although he was a jurisprudential theorist following the Mutakallimun methodology, he adopted a comparative approach here. He opposed the statements of previous scholars, presented and discussed evidences, mentioned objections to them, and gave preference while mentioning the reasons for preference. This should not be misunderstood as limiting himself to mentioning Shafi'i principles; therefore, we find him mentioning points of consensus and disagreement with evidence, responding to opponents, then mentioning the preponderant opinion and its evidences. What is noteworthy is that in some places, his style is distinguished by supporting the preference of an issue previously mentioned but in a weakened form, strengthening it with analysis and providing the reason for preference that was not mentioned previously with the preference, or mentioning the preference of a topic with the reason for preference but mentioning it merely as a transmitter, then clarifying that what is preponderant in his view is the opposite of what he transmitted. Additionally, al-Barmawi was the first to deduce the authority of custom ('urf) from Allah's saying: {And We have already sent messengers before you and assigned to them wives and descendants} [Al-Ra'd: 37]. Al-Barmawi disagreed with the majority regarding the principle:“Consideration is given to the generality of the expression, not the specificity of the cause,”and giving precedence to general formulations when they contain conditions such as (man) and (ayy) over the negated indefinite, and giving precedence to consensus over text when it equals the text in certainty and probability, as well as giving precedence to what has a single-origin cause over what has a dual-origin or multiple-origin cause. Regarding the researcher's contribution, I have begun with my opinion as much as possible throughout the research on al-Barmawi's opinions, interpretations, observations, objections, and investigations mentioned in the research, whether his opinion was preponderant or outweighed, or whether it agreed with the majority opinion or the opinion of any scholar before him. I expressed my opinion with phrases such as: (what appears to me - or seems to me - or becomes clear to me), or any phrase that expresses my opinion.