Önceden kesilmiş kolonlara sahip eski betonarme binaların sismik ilerlemeli göçme davranışlarının incelenmesi
Seismic progressive collapse response of older reinforced concrete structures with pre-existing column cuts
  1. Tez No: 964921
  2. Yazar: OMAR ABDULAZIZ HASSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Yapı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, özellikle Türkiye'nin Kahramanmaraş bölgesinde 2000 yılından önce yapılmış yapılara odaklanarak, eski betonarme binaların sismik progresif göçme (PC) davranışını araştırmaktadır. Araştırma, Türk Deprem Yönetmeliği'nin eski versiyonlarını (TEC-1975 ve TEC-1998/2007) kullanarak, önceden var olan kolon kesiklerinin az ve orta katlı betonarme binaların sismik performansını nasıl etkilediğini anlamayı amaçlamaktadır. Hem yerçekimi hem de sismik çökme senaryoları SAP2000 yazılımı kullanılarak sayısal simülasyonlar yoluyla değerlendirilmiştir. Sonuçlar, bu binaların aşamalı çökmeye karşı kırılganlığı hakkında fikir verecek, depreme eğilimli bölgelerdeki potansiyel risklerin belirlenmesine yardımcı olacak ve eski binalar için gelecekteki yapısal tasarım iyileştirmeleri hakkında bilgi verecektir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the seismic progressive collapse (PC) behavior of older reinforced concrete (RC) buildings, specifically focusing on structures designed before 2000 in the Kahramanmaraş region of Turkey. The research aims to understand how pre-existing column cuts affect the seismic performance of low-rise and mid-rise RC buildings, using older versions of the Turkish Earthquake Codes (TEC-1975 and TEC-1998/2007). Both gravity and seismic collapse scenarios are evaluated through numerical simulations using SAP2000 software. The results will provide insights into the vulnerability of these buildings to progressive collapse, helping to identify potential risks in earthquake-prone areas and informing future structural design improvements for older buildings.