Enerji kazıkları ve sayısal modellemesi
Energy piles and numerical modeling
- Tez No: 964931
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Geotermal enerji kazıkları, sürdürülebilir enerji sistemlerinde hem yapısal hem de çevresel açıdan önemli avantajlar sağlayan bir teknoloji olup, zeminlerde oluşturduğu oturma, gerilme dağılımı ve diğer geoteknik etkiler zemin özelliklerine ve kazık tasarımına bağlı olarak optimize edilebilir. Bu tezde, geotermal enerji kazıklarının kullanımıyla sürdürülebilir enerji uygulamalarına katkıda bulunmak ve bu yenilikçi teknolojinin zeminlerde oluşturduğu etkileri detaylı bir şekilde incelemek temel amaçtır. Tez kapsamında, geotermal enerji kazıklarının gerçek bir arazi uygulaması seçilmiş ve bu uygulama sayısal olarak modellenmiştir. Modellemede, sonlu elemanlar yöntemi (Finite element method, FEM) temel alınmış ve bu yöntemin zemin ve kazık etkileşimlerini doğru bir şekilde analiz edebilmesi amacıyla Plaxis yazılımı kullanılmıştır. Plaxis programı, zemin mekaniği ve geoteknik mühendisliğinde karmaşık problemlerin çözümü için geniş ölçüde kullanılan güvenilir bir araçtır. Bu çalışma ile enerji kazıklarının zeminde meydana getirdiği oturmalar, gerilme dağılımları ve diğer geoteknik etkiler detaylı olarak tartışılmıştır. Tez, özellikle enerji kazıklarının zemin özelliklerine bağlı olarak performansını değerlendirmek, bu teknolojinin hem yapısal hem de çevresel faydalarını anlamak açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, elde edilen sonuçlar, enerji kazıklarının daha verimli ve güvenli bir şekilde tasarlanmasına katkıda bulunacaktır. Sonuç olarak, bu çalışma, sürdürülebilir enerji sistemlerinden biri olan geotermal enerji kazıklarının zeminlerdeki etkilerini anlamaya yönelik önemli bir adım niteliğindedir ve enerji kazıklarının daha geniş bir uygulama alanına yayılmasında yol gösterici olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Geothermal energy piles represent a technology that offers significant structural and environmental advantages in sustainable energy systems. The settlement, stress distribution, and other geotechnical effects they induce in soils can be optimized based on soil properties and pile design. This thesis primarily aims to contribute to sustainable energy applications through the use of geothermal energy piles and to comprehensively examine the effects of this innovative technology on soils. A real field application of geothermal energy piles was selected within the scope of this thesis, and this application was numerically modeled. The finite element method (FEM) was employed as the foundation for the modeling, and Plaxis software was used to accurately analyze soil-pile interactions. Plaxis is a widely recognized and reliable tool for solving complex problems in soil mechanics and geotechnical engineering. This study thoroughly discusses the settlements, stress distributions, and other geotechnical impacts caused by energy piles in the soil. The thesis holds critical importance, particularly in evaluating the performance of energy piles based on soil properties and understanding the structural and environmental benefits of this technology. In this context, the findings will contribute to designing energy piles in a more efficient and safer manner. In conclusion, this study is a significant step towards understanding the impacts of geothermal energy piles—one of the sustainable energy systems—on soils and aims to guide the broader adoption of energy piles in practical applications.