Aronya melanocarpa meyvelerinin hiperglisemiye karşı etkisinin ağ farmakolojisi ve moleküler kenetlenme analizleri ile araştırılması
Investigation of the anti-hyperglycemic effects of Aronia melanocarpa fruits using network pharmacology and molecular docking analyses
- Tez No: 964932
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ŞİRİN, DOÇ. DR. SERTAÇ ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hiperglisemi, diyabet gibi metabolik hastalıkların temel bileşenlerinden biri olup, küresel ölçekte artan prevalansı ile önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Uzun süreli yüksek kan glukoz düzeyleri başta kardiyovasküler sistem olmak üzere birçok organ sisteminde ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Son yıllarda, bitkisel kaynaklı doğal bileşikler çok yönlü biyolojik etkileri nedeniyle ön plana çıkmakta ve alternatif tedavi stratejileri kapsamında önemli bir araştırma alanı oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Aronia melanocarpa meyvesinde bulunan biyoaktif bileşiklerin hiperglisemiyle ilişkisi ağ farmakolojisi ve moleküler kenetlenme analizleri aracılığıyla in silico olarak araştırılmıştır. Aronya bileşiklerinin ilaca benzerlikleri, SwissADME veri tabanı kullanılarak değerlendirilmiş olup, bileşiklerin olası hedef proteinleri SwissTargetPrediction, STITCH ve BindingDB veri tabanları aracılığıyla tahmin edilmiştir. Protein–protein etkileşim ağları STRING algoritması ile oluşturulmuş ve Cytoscape yazılımı kullanılarak topolojik analizleri gerçekleştirilmiştir. Belirlenen hedef proteinler ile biyoaktif bileşikler arasındaki moleküler etkileşimler, AutoDock Vina programı kullanılarak kenetlenme analizleriyle incelenmiştir. Analizler sonucunda, hiperglisemi ile ilişkili AKT1, PTGS2 ve TLR4 proteinlerinin sırasıyla elajik asit (-8.5 kcal/mol), kateşin (-9.1 kcal/mol) ve kafeik asit (-6.0 kcal/mol) bileşikleri tarafından yüksek bağlanma afinitesi ile hedef alındığı belirlenmiştir. Sonuçlar, aronya bileşiklerinin hiperglisemi ile ilişkili biyomoleküler hedefleri modüle ederek terapötik potansiyele sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hyperglycemia, one of the key components of metabolic diseases such as diabetes, has become a significant public health concern due to its increasing global prevalence. Prolonged high blood glucose levels can lead to severe complications in multiple organ systems, particularly the cardiovascular system. In recent years, plant-derived natural compounds have gained prominence due to their multifaceted biological effects and have become a major area of research within the scope of alternative therapeutic strategies. In this study, the relationship between bioactive compounds found in Aronia melanocarpa fruit and hyperglycemia was investigated in silico through network pharmacology and molecular docking analyses. The drug-likeness of Aronia compounds was evaluated using the SwissADME database, and their potential target proteins were predicted using SwissTargetPrediction, STITCH, and BindingDB databases. Protein–protein interaction networks were generated using the STRING algorithm, and topological analyses were conducted via Cytoscape software. Molecular interactions between the identified target proteins and bioactive compounds were examined through docking analyses using AutoDock Vina. As a result of the analyses, the hyperglycemia-related proteins AKT1, PTGS2, and TLR4 were found to be targeted with high binding affinities by ellagic acid (-8.5 kcal/mol), catechin (-9.1 kcal/mol), and caffeic acid (-6.0 kcal/mol), respectively. These findings suggest that Aronia compounds may possess therapeutic potential by modulating biomolecular targets associated with hyperglycemia.