Fracture analysis of spun-cast concrete poles using the phase-field method
Faz alanı yöntemi ile merkezkaç dökümlü beton direklerde çatlak analizi
  1. Tez No: 474846
  2. Yazar: ALI AZIM AZARY
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SERDAR GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ağırlıklı olarak çimento hamurunda meydana gelen ve düzgün yayılı olmaması durumunda önemli hasara neden olabilen rötre, sertleşen betonda meydana gelen önemli bir şekil değiştirme türüdür. Merkezkaç dökümlü beton direkler uygun bir şekilde imal edilmedikleri takdirde bu tip hasara eğilimli yapısal üyeler arasında yer alabilirler. Merkezkaç döküm tekniği ile üretilen sütunlar, kazıklar enerji nakil ve aydınlatma direkleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında merkezkaç dökümlü elemanlarda oluşan rötre çatlaklarının oluşumu ve yayılımı problemi Sonlu Elemanlar Yönteminin yapısı içerisinde Faz Alanı Yöntemi ile çalışılmıştır. Faz Alanı Yöntemi, faz değişimlerini ve malzemelerin mikroyapılarındaki kalıcı değişimleri modellemek için sıklıkla kullanılan termodinamik temelli bir yöntemdir. Varyasyonel formülasyona dayanan çatlak Faz Alanı Modelleri son zamanlarda kabul görmüş; bu yöntemlerin hem iki hem de üç boyutta karmaşık çatlama davranışlarının hassas benzeminde kullanılabilirliği kanıtlanmıştır. Bu çalışmada rötre çatlaklarının modellenmesi için geliştirilen yöntemin performansı ve uygulanabilirliği ilgili sayısal örneklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shrinkage is an important type of deformation in hardening concrete, which happens mainly in the cement paste and may cause significant damage if restrained. Spun-cast concrete poles are among structural members that are prone to this type of damage if not fabricated properly. They are used extensively in structures such as columns, piles, and utility poles to name a few. In this thesis, we study the differential shrinkage-induced cracking in spun-cast members computationally using the Phase Field Method within the framework of the Finite Element Method. The Phase Field Method is a thermodynamically based method that is often used to model phase changes and evolving microstructures in materials. The Phase Field Models based on variational formulation for fracture has become popular recently, and proven capable of accurately predicting complex crack behavior in both two and three dimensions. The performance of the proposed approach to the differential shrinkage-induced cracking is demonstrated through the representative numerical examples.