Modulation technique for soft-switching operation of neutral point clamped dual active bridge converter
Nötr Noktası birleştirilmiş çift aktif köprü dönüştürücünün yumuşak anahtarlaması için modülasyon tekniği
  1. Tez No: 964933
  2. Yazar: KADİR DOĞANŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARIHARAN KRISHNASWAMI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Texas at San Antonio
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları arasında, son on yılda en büyük büyümeyi gösteren kaynak güneş fotovoltaikleri (PV) olmuştur. Ancak, yüksek PV penetrasyonu senaryolarında güneş enerjisinin değişkenliğini yönetebilmek için hâlâ çözülmesi gereken çeşitli teknik zorluklar bulunmaktadır. Bu sorunlar, güç elektroniği alanındaki yeniliklerle ele alınabilir. Dağıtılmış N-port dönüştürücü mimarisi, güneş PV sistemlerindeki değişkenliği giderecek gelişmiş işlevleri entegre edebilmektedir. Bu tür bir sistemin yapı taşı, üç seviyeli Nötr Nokta Sıkıştırmalı Çift Aktif Köprü (NPC DAB) dönüştürücüsüdür. Bu tezde, NPC DAB'nin yumuşak anahtarlama (soft-switching) çalışması için verimliliği artırmak ve boyutu küçültmek amacıyla yeni bir yamuk (trapezoidal) akım modülasyon tekniği önerilmektedir. Tezin ilk bölümünde, yumuşak anahtarlama işlemleri için mevcut modülasyon teknikleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise, NPC DAB için tüm anahtarlarda sıfır akım anahtarlama (ZCS) ve sıfır gerilim anahtarlama (ZVS) sağlayan yamuk akım modülasyonu önerilmektedir. Bu yaklaşım, anahtarlama kayıplarının azaltılmasına ve dolayısıyla verimliliğin artırılmasına katkı sağlamaktadır. Önerilen modülasyon tekniğini doğrulamak üzere analiz ve benzetim (simülasyon) sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Of all the sources of renewable energy, solar photovoltaics has seen the largest growth in the past decade.But there are still several technical challenges to be addressed to handle the variability of solar under high PV penetration scenarios. In fact, it can be addressed by innovation in power electronics. A distributed N-port converter architecture can integrate advanced functionalities to address solar PV variability. The building block for such a system is the three level Neutral Point Clamped Dual Active Bridge (NPC DAB). In this thesis, a new trapezoidal current modulation technique is proposed for soft-switching operation of NPC DAB in with to improve efficiency and decrease size. The first part of the thesis, reviews the existing modulation technique for soft-switching operations. The second part proposes a trapezoidal current modulation to NPC DAB that enables ZCS and ZVS for all switches in the converter. This leads to reduce switching losses and hence contribute to improve efficiency. Analysis and simulation results are presented to verify proposed modulation technique.