Kentsel ana arterlerde şerit bazlı mikroskobik trafik akımparametrelerinin incelenmesi: Ankara-Ayaş yolu, Eryaman girişi mevkiörneği
Investigation of lane-based microscopic traffic flow parameters in urban main arteries: Ankara-Ayas road, Eryaman entrance location example
- Tez No: 964934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET BAYIRTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez, Ankara-Ayaş karayolu Eryaman mevkii için, mikroskobik parametreler ile şerit ve yönler özelinde araç takip ilişkilerini ortaya çıkararak, ileride yürütülecek güvenlik, iyileştirme ve yenileme çalışmalarına bir dayanak veya yardımcı olması amaçlı hazırlanmıştır. Mevcut trafik verisi, Ankara şehri yerel yönetimi tarafından kurulan ve işletilen Kent Güvenlik Yönetimi Sistemi (KGYS)'nden alınmıştır. İşletilen bu sistem, her bir şerit için yerleştirilmiş kameraların görüntü ve bu kameralar üzerinden elde edilmiş, kesimden geçen araçların kullandığı şerit, hız, geçiş tarih ve saat bilgilerini içermektedir. Alınan veri ile oluşturulan yeni çalışma veri tabanı yardımıyla açıklayıcı istatistikler hesaplanmış, yön ve şerit bazında akım parametreleri belirlenmiştir. Çalışmalar araç takipleri üzerinde mikroskobik parametreler yoğunluğunda tamamlanmıştır. Tüm yön ve şeritleri için yapılan analizlere dayalı yön ve şerit bazında trafik akımlar irdelenerek ve birbiri ile kıyaslanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared for the Eryaman section of Ankara-Ayaş highway, to reveal the vehicle tracking relationships with microscopic parameters, in terms of lanes and directions, thus providing a basis for future safety, improvement and renovation studies. The current traffic data is collected by the Urban Security Management System (KGYS) established and operated by the local government of the city of Ankara. This system includes the lane, speed, date and time of passing, and the lane used by the vehicles passing through the section, obtained from the images and images of the cameras placed separately for each lane. With the help of the new study database created with the data received, descriptive statistics were calculated and flow parameters were determined on the basis of direction and lane. The studies were finalized on vehicle tracks with a focus on microscopic parameters. Based on the analyses made for all directions and lanes, traffic flows in each direction and lane were analysed and compared with each other.