Angola'da güneş enerjisinin yaygınlaştırılması: Fizibilite analizi ve fotovoltaik sistemlerin kurulumu için stratejik bölgelerin belirlenmesi
Expansion of solar energy in angola: Feasibility analysis and identification of strategic regions for the installation of photovoltaic systems
  1. Tez No: 964951
  2. Yazar: DIVALDO VIEIRA DA SILVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA AKSOY TIRMIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Angola, ülkenin elektrifikasyonunu genişletmek ve fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmak için sürdürülebilir bir alternatifi temsil eden fotovoltaik güneş enerjisi üretimi için muazzam bir potansiyele sahiptir. Bu çalışma, büyük ölçekli fotovoltaik sistemlerin kurulumu için en uygun alanları belirlemeyi ve bu girişimlerin teknik, ekonomik ve çevresel uygulanabilirliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Benimsenen metodoloji, bölgeleri güneş radyasyonu, arazi eğimi, elektrik şebekesine ve yollara yakınlık, arazi kullanımı ve korunan alanlar gibi kriterlere göre haritalamak ve sınıflandırmak için Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Çok Kriterli Analizi (AHP-MCA) birleştirmektedir. Ayrıca, performans simülasyonu ve finansal analiz için PVsyst yazılımı kullanılarak düşük elektrifikasyon oranlarına sahip beş ilde - Uíge, Huíla, Cunene, Bié ve Lunda Norte - teknik ve ekonomik uygulanabilirlik analiz edilmiştir. Sonuçlar, Angola'nın güney ve güneydoğusunun, yüksek radyasyon oranları ve elverişli altyapısı ile güneş enerjisi sistemlerinin uygulanması için en umut verici bölgeler olduğunu vurgulamaktadır. Ekonomik analiz, 11,9 ile 13 yıl arasında değişen geri ödeme süreleri ve 0,0492 EUR/kWh ile 0,0550 EUR/kWh arasında değişen rekabetçi Seviyelendirilmiş Enerji Maliyeti (LCOE) değerleri ortaya koyarak bu projelerin çekiciliğini güçlendirmiştir. Buna ek olarak, yüzer fotovoltaik sistemlerin hidroelektrik barajlara entegrasyonu, termal kayıpların azaltılması ve enerji verimliliğinin artırılması için potansiyel göstermiştir. Bu çalışma Angola'da güneş enerjisinin yaygınlaştırılması için teknik ve stratejik bir temel sağlayarak enerji matrisinin çeşitlendirilmesine ve sürdürülebilir kalkınmanın teşvik edilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Angola has immense potential for photovoltaic solar energy generation, representing a sustainable alternative for expanding the country's electrification and reducing dependence on fossil fuels. This study aims to identify the most suitable areas for the installation of large-scale photovoltaic systems, assessing the technical, economic and environmental viability of these initiatives. The methodology adopted combines Geographic Information Systems (GIS) and Multicriteria Analysis (AHP-MCA) to map and classify regions according to criteria such as solar radiation, terrain slope, proximity to the electricity grid and roads, land use and protected areas. In addition, the technical and economic viability was analyzed in five provinces with low electrification rates - Uíge, Huíla, Cunene, Bié and Lunda Norte - using PVsyst software for performance simulation and financial analysis. The results highlight the south and southeast of Angola as the most promising regions for implementing solar systems, with high radiation rates and favorable infrastructure. The economic analysis revealed payback times of between 11.9 and 13 years and competitive Levelized Cost of Energy (LCOE) values, ranging from 0.0492 EUR/kWh to 0.0550 EUR/kWh, reinforcing the attractiveness of these projects. In addition, the integration of floating photovoltaic systems in hydroelectric dams has shown potential for mitigating thermal losses and increasing energy efficiency. This study provides a technical and strategic basis for the expansion of solar energy in Angola, contributing to the diversification of the energy matrix and the promotion of sustainable development.