Angola İç Savaşında ABD, SSCB ve Çin'in politikaları
The policies of the USA, USSR and China in the Angolan Civil War
- Tez No: 903880
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, temel olarak Afrika kıtasında en uzun süren Angola İç Savaşında ABD, SSCB ve Çin'in politikaları etrafında şekillenmiştir. Atlantik Okyanusuna kıyısı bulunan Güney Batı Afrika ülkesi, asırlar boyunca sömürge altında yönetilmiştir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan yeni uluslararası sistemle beraber Afrika kıtasındaki birçok ülke bağımsızlığını kazanırken Angola 1975 yılına kadar İber Yarımadası ülkesi olan Portekiz'in kolonyal yönetimi altında yönetilmiştir. Kıtadaki birçok ülkenin bağımsızlığını kazanmasının akabinde, 1960'lı yıllarda, Angola'da sömürge yönetimine karşı silahlı ayaklanmalar başlamıştır. Portekiz sömürge devletine karşı başlayan ayaklanmalarda Angola'nın farklı etnik yapılarından destek alan üç önemli kurtuluş hareketi ortaya çıkmıştır: MPLA, FNLA ve UNITA. Ortaya çıkan ulusal kurtuluş hareketleri Sömürge devletine karşı verilen bağımsızlık savaşı ve sonrasında ülkeyi 27 yıl gibi çok uzun süreli bir iç savaşa sürükleyen çatışmaların ana aktörleri olmuştur. Angola anakarasında 1960'lı yıllarla beraber başlayan ve yaklaşık yarım asır süren çatışmalar Angola'nın kendi iç sorunu olarak kalmamış, bölge ülkelerinin ve Soğuk Savaş döneminin farklı kutuplarının olaylara müdahil olmasıyla sorun uluslararası bir boyut kazanmıştır. 1945 sonrası uluslararası siyasette meydana gelen Doğu ve Batı dünyalarının ideolojik kamplaşması Angola İç Savaşını sürdüren aktörler arasında karşı ittifaklar doğurmuştur. Bu dönemde Sovyetler Birliği ve Küba'nın yoğun bir şekilde desteklediği MPLA'ya karşı, ABD ve Güney Afrika Cumhuriyeti FNLA ve UNITA'yı desteklemiştir. Bu bağlamda Angola İç Savaşı ABD ve SSCB arasında yaşanıldığı düşünülen ideolojik savaşın bir nev-i test alanı olmuştur. İki büyük gücün yanı sıra ekonomik ve askeri olarak büyük atılımlar atmaya başlayan Çin'de Angola'da meydana gelen çatışmalara ilgisiz kalmamıştır. Bağımsızlık savaşı sonrası ülkeyi terk eden Portekiz'in ardından iktidarı ele geçiren MPLA, resmi olarak Marksist- Leninist ideolojiyi benimsediğini açıklamıştır. Ancak SSCB'nin dağılmasının ardından Marksist çizgiden uzaklaşarak nispeten daha liberal politikalar benimsemiştir.
Özet (Çeviri)
This study primarily focuses on the policies of the USA, USSR, and China during the longest-running civil war in Africa - the Angolan Civil War. Angola, a Southwest African country with a coastline along the Atlantic Ocean, was under colonial rule for centuries. While many African countries gained independence after the establishment of the new international system following World War II, Angola remained under the colonial administration of Portugal, an Iberian Peninsula country, until 1975. Following the independence of many countries on the continent, armed uprisings against colonial rule began in Angola during the 1960s. Three major liberation movements emerged in the rebellion against the Portuguese colonial state, each drawing support from different ethnic structures in Angola: MPLA, FNLA, and UNITA. These national liberation movements became the main actors in both the war of independence against the colonial state and the subsequent civil war that would engulf the country for 27 years. The conflicts that began in mainland Angola in the 1960s and lasted for approximately half a century did not remain Angola's internal problem alone; with the involvement of regional countries and different poles of the Cold War era, the issue gained an international dimension. The ideological polarization between the Eastern and Western worlds in post-1945 international politics created opposing alliances among the actors sustaining the Angolan Civil War. During this period, while the Soviet Union and Cuba heavily supported the MPLA, the United States and the Republic of South Africa supported FNLA and UNITA. In this context, the Angolan Civil War became a kind of testing ground for the ideological war believed to be fought between the US and USSR. Besides these two major powers, China, which had begun making significant economic and military advances, did not remain indifferent to the conflicts in Angola. After Portugal's withdrawal following the independence war, the MPLA, which seized power, officially declared its adoption of Marxist-Leninist ideology. However, following the dissolution of the USSR, it departed from its Marxist line and adopted relatively more liberal policies.