Dıegetıc dıffıculty systems as a desıgn trend:a comparatıve analysıs between supergıant games and other vıdeogame tıtles
Bir tasarım trendi olarak diegetik zorluk sistemleri:supergıant games oyunları ve diğer video oyunları arasında karşılaştırmalı bir analiz
  1. Tez No: 964996
  2. Yazar: SAVAŞ UĞURCAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez, video oyunlarındaki diegetik zorluk sistemlerinin tasarımını ve etkisini, öncelikle Supergiant Games'in çalışmalarına odaklanarak araştırmaktadır. Zorluğun oyun dünyası ve anlatısına nasıl dahil edildiğini, oyuncunun oyuna dalması, katılımını ve eylemliliğini nasıl etkilediğini incelemektedir. Karşılaştırmalı bir vaka çalışması yaklaşımı aracılığıyla, bu araştırma Supergiant'ın oyunlarındaki yinelenen tasarım özelliklerini değerlendirmekte ve bunları Darkest Dungeon ve Celeste gibi diğer oyunlarla karşılaştırmaktadır. Çalışma, oyun analizi, akademik literatür ve geliştirici yorumları ve oyuncu geri bildirimleri gibi nitel kaynaklara dayanmaktadır. Bulgular, diegetik zorluk sistemlerinin oyun zorluğu ve oyuncu becerisi arasında daha iyi bir denge sağlarken, oyuncunun oyun dünyasıyla daha derin bir bağ kurmasını sağlayarak geleneksel zorluk ayarlarına nüanslı bir alternatif sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the design and impact of diegetic difficulty systems in video games, focusing primarily on the works of Supergiant Games. It examines how difficulty is integrated within the game world and narrative, influencing player immersion, engagement, and agency. Through a comparative case study approach, this research evaluates the recurring design features across Supergiant's games and contrasts them with other titles like Darkest Dungeon and Celeste. The study relies on game analysis, academic literature, and qualitative sources such as developer commentary and player feedback. Findings suggest that diegetic difficulty systems allow for better balancing of game challenge and player skill, while fostering a deeper player connection to the game world, offering a nuanced alternative to traditional difficulty settings.