Tip 2 diyabetli yetişkin bireylerde akdeniz diyetine uyumun sürdürülebilir ve sağlıklı yeme davranışı ile ilişkisi
The relationship between adherence to the mediterranean diet and sustainable and healthy eating behavior in adults with Type 2 diabetes
- Tez No: 965050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN ARUSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma tip 2 diyabetes mellitus (DM) tanısı olan yetişkin bireylerde Akdeniz diyetine uyum düzeyi ile sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ve kesitsel türdeki bu çalışma, Kırklareli ilinde aralık 2024–haziran 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmaya katılan bireylerin %50,6'sının Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS) puanına göre diyet modeline uyum sağlamadıkları belirlenmiştir. Buna karşın, MEDAS ile Sürdürülebilir ve Sağlıklı Beslenme Davranışları (SSBD) ölçekleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır(r=-0,039).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between the level of compliance with the Mediterranean diet and sustainable and healthy nutritional behaviors in adult individuals diagnosed with type 2 diabetes mellitus (DM). This descriptive and cross-sectional study was conducted in Kırklareli province between december 2024 and june 2025. It was determined that 50.6% of the participants did not adhere to the diet model according to the Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS) score. However, no statistically significant relationship was found between MEDAS and the Sustainable and Healthy Eating Behaviors (SSBD) scale (r = -0.039).