Bazı yüzey aktif maddelerin miktar tayini için potansiyometrik yöntem geliştirilmesi
Development of a potentiometric method for the quantification of some surfactants
  1. Tez No: 965065
  2. Yazar: ALAATTİN ÇAĞRI TANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ELİF KORMALI ERTÜRÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada; üç farklı katyonik yüzey aktif maddenin potansiyometrik tayini için bazı Schiff bazlarının iyonofor olarak kullanıldığı polimerik membranlı katyonik sürfaktan-seçici grafit kalem elektrotlar hazırlandı. Poli (vinil klorür) (PVC) esaslı polimerik membranlarda iyonofor ve plastikleştirici türü ve miktarı değiştirilerek elektrotların performans özellikleri incelendi. Arquad (Didesildimetilamonyum klorür) tayini için, bileşime dahil edilen bazı nanomalzemelerin ve lipofilik katkının etkileri ayrıca değerlendirildi. Membranının bileşimi; 1'er mg N-salisiliden-2-aminofenol (iyonofor), sodyum tetrafenilborat (lipofilik katkı), kitosan (organik nanomalzeme), TiO2NP (inorganik nanomalzeme), 66 mg tributil fosfat (plastikleştirici) ve 30 mg PVC olan grafit kalem elektrotun Arquad duyarlılığında en iyi performansı gösterdiği gözlendi. Arquad-seçici elektrotun, pH 4,0'de, -58,6±3,0 mV/pARQ eğim ile 1,0×10-3-1,0×10-6 M derişim aralığında doğrusal cevap verdiği ve gözlenebilme sınırının 2,5×10-7 M olduğu tespit edildi. Tekrarlanabilirlik ve tekrar üretilebilirlik özellikleri açısından tek kullanımlık olarak değerlendirilmesi uygun görülen elektrotun cevap süresi 5-8 s idi. Önerilen elektrotun, bazı bozucu türlerin varlığındaki davranışı, sabit bozucu yöntemiyle (FIM) hesaplanan seçicilik katsayıları belirlenerek incelendi. Analitik uygulama için Avrupa (Hirvatistan) marketlerinden temin edilen çeşitli dezenfeksiyon ürünleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study; cationic surfactant-selective graphite pencil electrodes with polymeric membranes in which some Schiff bases were used as ionophore were prepared for the potentiometric determination of three different cationic surfactants. The performance properties of the electrodes were investigated by changing the type and amount of ionophore and plasticizer in poly (vinyl chloride) (PVC) based polymeric membranes. For the determination of Arquad (didecyldimethylammonium chloride), the effects of some nanomaterials and lipophilic additive included in the composition were also evaluated. The graphite pencil electrode with the composition of the membrane; containing 1 mg each of N-salicylidene-2-aminophenol (ionophore), sodium tetraphenylborate (lipophilic additive), chitosan (organic nanomaterial), TiO2NP (inorganic nanomaterial), 66 mg tributyl phosphate (plasticizer) and 30 mg PVC showed the best performance in Arquad sensitivity was observed. It was determined that the Arquad-selective electrode gave a linear response in the concentration range of 1.0×10-3-1.0×10-6 M with a slope of -58.6±3.0 mV/pARQ at pH 4.0 and the detection limit was 2.5×10-7 M. The response time of the electrode, which was deemed suitable for single-use in terms of repeatability and reproducibility properties, was 5-8 s. The behavior of the proposed electrode in the presence of some interference species was investigated by determining the selectivity coefficients calculated with the fixed interference method (FIM). Various disinfection products obtained from European (Croatia) markets were used for analytical application.