Pulmoner arteriyel hipertansiyon tedavisinde kullanılmak üzere lipit bazlı ilaç taşıyıcı sistemlerin hazırlanması, İn Vitro ve İn Vivo değerlendirilmesi
Preparation, In Vitro and In Vivo evaluation of lipid-based drug carrier systems for the treatment of pulmonary arterial hypertension
  1. Tez No: 965083
  2. Yazar: CENK YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU DEVRİM GÖKBERK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) pulmoner arter basıncının ve pulmoner vasküler direncin yükselmesiyle karakterize, sağ ventrikül yetmezliğine ve mortaliteye yol açan nadir bir hastalıktır. Hastalığın tedavisinde oral, inhale, subkutan ve intravenöz yollarla uygulanan onaylanmış etkin maddeler prostasiklin, endotelin ve nitrik oksit (NO) yolaklarını hedeflemektedir. Mevcut tedaviler PAH'li hastaların yaşam kalitesinin iyileşmesini sağlamakla birlikte, tedavide kullanılan etkin maddelerin yarı ömürlerinin çok kısa olması ve hedef bölgeye iletilememeleri uygulanan tedavilerin etkinliğini sınırlandırmaktadır. Bu nedenle yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesine ve mevcut etkin maddelerle daha etkili bir tedavi sağlayacak ilaç taşıyıcı sistemlerin kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bir fosfodiesteraz 5 (PDE5) inhibitörü olan vardenafilin PAH tedavisinde etkin ve güvenilir bir şekilde kullanımını sağlamak amacıyla polietilen glikol (PEG) kaplı lipozom formülasyonlarının geliştirilmesi ve in vitro-in vivo değerlendirilmesidir. Vardenafilin düşük suda çözünürlük, kısa yarılanma ömrü ve zayıf oral biyoyararlanım gibi olumsuz fizikokimyasal ve farmakokinetik özelliklerini iyileştirmek amacıyla lipozom formülasyonları hazırlanmıştır. Lipozom formülasyonlarının hazırlanmasında etanol enjeksiyon yöntemi kullanılmıştır. Hazırlanan lipozomlarda partikül büyüklüğü ve dağılımı, morfoloji, yükleme etkinliği ve in vitro çözünme hızı deneyleri gerçekleştirilmiştir. Optimum özelliklere sahip lipozom formülasyonları Sprague Dawley sıçanlara oral yol ile uygulandıktan sonra in vivo etkinlikleri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar en yüksek eğri altında kalan alan (AUC) değerlerinin ve siklik guanozin monofosfat (cGMP) düzeylerinin 7,5 mg/kg/gün dozda uygulanan lipozomlar ile elde edildiğini göstermiştir. Sonuç olarak; PAH tedavisinde vardenafil içeren lipozom formülasyonlarının oral veriliş için etkin bir dozaj formu olarak değerlendirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Pulmonary arterial hypertension (PAH) is a rare disease characterised by elevated pulmonary arterial pressure and pulmonary vascular resistance, leading to right ventricular failure and mortality. Approved drugs administered orally, inhaled, subcutaneously and intravenously target the prostacyclin, endothelin and nitric oxide pathways. Although current therapies improve the quality of life of patients with PAH, the short half-life of the active substances used in treatment and their inability to be delivered to the target site limit the effectiveness of the treatments applied. Therefore, there is a need for the development of new treatment strategies and the use of drug delivery systems that will provide a more effective treatment with existing active substances. The aim of this study was to develop polyethylene glycol (PEG) coated liposome formulations and in vitro-in vivo evaluation of vardenafil, a phosphodiesterase 5 (PDE5) inhibitor, in order to ensure its effective and safe use in the treatment of PAH. Liposome formulations were prepared to improve the unfavourable physicochemical and pharmacokinetic properties of vardenafil such as low water solubility, short half-life and poor oral bioavailability. Ethanol injection method was used for the preparation of liposome formulations. Particle size and distribution, morphology, loading efficiency and in vitro dissolution rate experiments were carried out on the prepared liposomes. Liposome formulations with optimum properties were administered orally to Sprague Dawley rats and their in vivo activities were evaluated. The results showed that the highest area under the curve (AUC) values and cyclic guanosine monophosphate (cGMP) levels were obtained with liposomes administered at a dose of 7,5 mg/kg/day. In conclusion, it is thought that liposome formulations containing vardenafil can be considered as an effective dosage form for oral administration in the treatment of PAH.