Tüm vücut kriyoterapinin egzersize bağlı yorgunluk sonrası izokinetik performans üzerine etkisi
Effect of whole-body cryotherapy on isokinetic performance after exercise-induced fatigue
- Tez No: 965120
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Egzersiz sonrası ortaya çıkan yorgunluğu ve kas ağrısını önlemek veya en aza indirmek amacıyla çeşitli toparlanma yöntemleri kullanılmaktadır. Bu toparlanma yöntemlerinden biri olan Tüm Vücut Kriyoterapi (TVK) özel olarak tasarlanmış bir kabinde soğuk havaya kısa süreli maruziyeti içerir ve bu yöntemin egzersiz sonrası toparlanma için etkili bir müdahale olduğu öne sürülmektedir. Bu çalışmanın amacı TVK uygulamasının egzersize bağlı yorgunluk sonrası gelişen kas kuvvetindeki azalma üzerine etkisini belirlemektir. Çalışma her katılımcının iki farklı toparlanma yöntemini farklı günlerde uyguladığı çapraz geçişli bir tasarıma göre yürütüldü. Çalışmaya fiziksel olarak aktif olan sağlıklı 30 erkek (yaş: 20,77±1,61 kilo: 80,63±10,75 boy: 180,37±4,57) dahil edildi. Tüm katılımcıların başlangıç değerlendirmesinde demografik bilgileri alındı ve izokinetik dinamometre ile diz ekstansör ve fleksör grup kasları değerlendirildi. Her katılımcıda koşuya bağlı yorgunluk geliştirildikten sonra farklı günlerde TVK ve pasif dinlenme (PD) protokolleri uygulandı. Müdahaleden 30 dakika sonra katılımcıların izokinetik dinamometre ile diz ekstansiyon ve fleksiyon kuvvet ve dayanıklılık parametreleri 60°/s ve 240°/s açısal hızlarda tekrar değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 30 versiyonu kullanıldı. Çalışma sonucunda, katılımcıların dominant ve dominant olmayan ekstremitelerinde 60°/s açısal hızda ölçülen diz ekstansiyon ve fleksiyon kas kuvveti parametrelerinin (PT ve PT-VA), TVK uygulaması sonrasında PD'ye kıyasla anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptandı (p0,05). Bu bulgular, aerobik temelli bir egzersiz sonrasında meydana gelen yorgunluğun akut toparlanma sürecinde TVK'nin özellikle düşük açısal hızlarda kas kuvvetinin korunması açısından PD'ye göre daha etkili bir yöntem olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Various recovery methods are used to prevent or minimize fatigue and muscle soreness that occur after exercise. One of these methods, Whole-Body Cryotherapy (WBC), involves short-term exposure to cold air in a specially designed chamber, and it has been suggested as an effective intervention for post-exercise recovery. The aim of this study was to determine the effect of WBC on the reduction in muscle strength following exercise-induced fatigue. The study was conducted with a crossover design in which each participant underwent two different recovery methods on separate days. Thirty physically active and healthy male participants (age: 20.77 ± 1.61 years, weight: 80.63 ± 10.75 kg, height: 180.37 ± 4.57 cm) were included. At baseline, demographic information was collected, and quadriceps and hamstring muscles were assessed using an isokinetic dynamometer. After inducing fatigue through treadmill running, participants completed either WBC or passive rest (PR) protocols on separate days. Thirty minutes after the intervention, quadriceps and hamstring strength and endurance parameters were reassessed at angular velocities of 60°/s and 240°/s using the isokinetic dynamometer. Statistical analyses were performed using SPSS version 30. The results demonstrated that, at 60°/s angular velocity, quadriceps and hamstring muscle strength parameters (PT and PT-BW) were significantly higher following WBC compared to PR in both dominant and non-dominant extremities (p0.05). These findings suggest that WBC may be a more effective recovery method than PR in preserving muscle strength during the acute recovery period after aerobic exercise, particularly at lower angular velocities.