Türkiye'de gelir dağılımı adaletinin sağlanmasında aile ve sosyal hizmetler bakanlığının rolü
The role of the ministry of family and social services in ensuring income distribution justice in Turkey
  1. Tez No: 965142
  2. Yazar: AYHAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN DEMİRGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Devletlerin başlıca amaçlarından birisi de toplumun refah seviyesini artırmaktır. Toplumun refah düzeyinin yükseltilmesi gayrisafi milli hasılanın artırılması ve bunun da toplumu oluşturan bireyler arasında adil bir şekilde dağıtılması ile mümkündür. Gelirin adil olarak dağıtılmaması birtakım ekonomik ve sosyal problemlerin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Gelir dağılımının sadece piyasa koşulları ile gerçekleştirilmesi durumunda gelir dağılımında adalet olumsuz olarak etkilenmekte ve piyasanın başarısız olmasına neden olmaktadır. Bu durumda diğer piyasa başarısızlıklarında olduğu gibi gelir dağılımı konusunda da kamu müdahalesi zorunlu hale gelmektedir. Kamu müdahalesinde en etkili yöntem olarak maliye politikası araçlarından vergi ve kamu harcamaları yaygın olarak kullanılmaktadır. Kamu harcamaları bilhassa gelir eşitsizliğinin azaltılması ve gelirin yeniden dağıtılması açısından sıklıkla kullanılan önemli bir maliye politikası aracıdır. Kamu kesimi tarafından gerçekleştirilen sosyal transfer harcamalarının geliri yeniden dağıtıcı etkisi harcamanın türüne göre değişiklik göstermektedir. Devletin dar gelirli bireyler lehine gelir dağılımını değiştirmek maksadıyla yaptığı bütün harcamaları sosyal amaçlı transfer harcamaları olarak değerlendirilmektedir. Sosyal amaçlı transfer harcamaları bilhassa gelişmiş ülkelerde daha yaygın olarak kullanılan bir maliye politikası aracıdır. Günümüzde bu harcamalar gelir dağılımında adaletin sağlanmasında giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Devletler gelir eşitsizliğini azaltmaya yönelik çeşitli ekonomi politikaları izlemekte ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan bireylere destek sunmak için birtakım sosyal yardım programları yürütmektedir. Türkiye'de sosyal yardım faaliyetlerinin yürütülmesinden büyük ölçüde sorumlu olan kurum Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'dır. Bu bağlamda bakanlık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma çerçevesinde ayni ve nakdi yardımlar, sosyal ve ekonomik destek, barınma ve gıda yardımları, evde bakım yardımı, engelli ve yaşlı yardımları, aile yardımları, sağlık yardımları, eğitim yardımları gibi çeşitli hizmetleri yerine getirerek gelir dağılımında adaleti sağlama ve gelir dağılımı eşitsizliğini azaltmada önemli rol üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of states is to increase the welfare sof society. Increasing the welfare of society is possible by increasing the gross national product and distributing it fairly among all members of the society. Income that is not distributed fairly causes economic and social problems to arise. Distributing income entirely under market conditions negatively affects income distribution justice and the market fails. For this reason, public intervention in income distribution is inevitable, as in other market failures. It is seen that taxes and public expenditures, which are fiscal policy tools are widely used in public intervention. Public expenditures are an important fiscal policy tool frequently used to improve income distribution and redistribute income. The income redistributive effect of social transfer expenditures by the public sector varies depending on the type of expenditure. All expenditures made by the state to change the income distribution in favor of low-income classes are considered transfer expenditures for social purposes. Transfer expenditures for social purposes are generally a fiscal policy tool used more in developed countries. Nowadays, transfer expenditures for social purposes are increasingly playing an important role in ensuring justice in income distribution. States follow economic policies that ensure justice in income distribution and carry out some social aid activities that provide support to individiuals who cannot meet their needs. The institution mainly responsible for carrying out social assistance in Turkey is the Ministry of Family and Social Services. In this context, the ministry undertakes important duties in reducing income distribution inequality by providing services such as social and economic support, home care assistance, in-kind and cash aid, family aid, housing and food aid, disabled and elderly aid, health aid, education aid, within the framework of social assitance.