Etkileşimli öykü kitabı okumanın okul öncesi dönem çocuklarının saldırganlık düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of reading an interactive story book on the aggression levels of pre-school children
  1. Tez No: 965141
  2. Yazar: CANSEV GÜNAY AGSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET ÜNDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada etkileşimli öykü kitabı okumanın okul öncesi dönem çocuklarının saldırganlık düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada Niğde ili merkezde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı inci Yavuz Kadıoğlu Anaokulu'na devam eden Toplam 47 öğrenci bulunmaktadır. Gruplar seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenerek araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmada (Kaynak, Kan, & Kurtulmuş, 2016, s. 1-18) tarafından 2014-2015 eğitim öğretim yılında güz yarıyılında geliştirilmiş olan 36 -72 Aylık Çocuklara Yönelik Saldırganlık Yönelim Ölçeği" ve kişisel bilgi formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Çalışmanın verileri SPSS 26 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Değişkenler arası farklılığı belirlemek amacıyla Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda etkileşimli öykü okumanın okul öncesi dönem çocuklarının saldırganlık düzeyleri üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Etkileşimli okuma uygulamalarının yapıldığı deney grubunda saldırganlık toplam puanlarında ve BYFS, BYİS ve NYS alt boyutlarında anlamlı fark bulunmuştur. Deney ve kontrol grubu erişi puanlarına bakıldığında saldırganlık toplam puanlarında ve BYFS ile NYS alt boyutlarında deney grubu lehine anlamlı fark bulunmuştur. Cinsiyet değişkenine göre ise deney ve kontrol gruplarının her ikisinde erkek çocukların kızlara göre saldırganlık puanları yüksek çıkmış ve anlamlı fark oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of reading interactive storybooks on the aggression levels of preschool children. In the study, a quasi-experimental design, one of the quantitative research designs, was used. In the research, there are a total of 47 students attending the İnci Yavuz Kadıoğlu kindergarten affiliated with the Ministry of National Education, located in the center of Niğde. The groups were determined by random sampling method and formed the study group of the research. In the study, the“Aggression Tendency Scale for Children Aged 36-72 Months Old”, developed by (Kaynak, Kan, & Kurtulmuş, 2016, p. 1-18) in the fall semester of the 2014- 2015 academic year, and a personal information form were used as data collection tools. The data of the study were analyzed using SPSS 26 program. Mann-Whitney U test and Wilcoxon Signed Rank test were used to determine the difference between variables. As a result of the research, it was found that reading interactive stories was effective on the aggression levels of preschool children. As a result of the research, it was found that reading interactive stories was effective on the aggression levels of preschool children. In the experimental group where interactive reading applications were made, a significant difference was found in the total aggression scores and the BYFS, BYİS and NYS sub- dimensions. When the achievement scores of the experimental and control groups were examined, a significant difference was found in favor of the experimental group in the total aggression scores and the BYFS and NYS subscales. According to the gender variable, the aggression scores of boys were higher than girls in both the experimental and control groups and there was a significant difference.