Edirne ili merkez aile sağlığı merkezlerine başvuran erişkin hastalarda gıda takviyesi kullanımı ve hastaların bu konudaki bilgi-bilinç düzeyi
Use of dietary supplements and the knowledge-awareness level of patients on this topic among adult patients admitted to family health centers in the central district of edirne province
- Tez No: 965143
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTORA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmamızda Edirne ili merkezindeki aile sağlığı merkezlerine başvuran erişkin hastaların gıda takviyesi kullanımı durumları ve hastaların bu konudaki bilgi-bilinç düzeyi'nin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmamıza 403 gönüllü hasta katılmıştır. Katılımcılardan sosyodemografik özellikler ve gıda takviyeleri konusunda bilgi, tutum ve davranışlarının tanımlanmasının talep edildiği anket formu yardımıyla veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve gruplar arasında fark bulunup bulunmadığı yerine göre Ki-kare testi kullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the use of dietary supplements and the level of knowledge and awareness on this subject among adult patients who applied to family health centers in the central district of Edirne. A total of 403 volunteer patients participated in the study.Data were collected through a questionnaire that included sociodemographic characteristics and items evaluating participants' knowledge, attitudes, and behaviors regarding dietary supplements. For data analysis, descriptive statistics were used, and differences between groups were assessed using the Chi-square test where appropriate.