Sakarya ilindeki aile sağlığı merkezlerinde çalışan aile hekimlerinin hipertansiyon yönetimine genel yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the general approaches to hypertension management of family physicians working in family health centers in Sakarya province
  1. Tez No: 965149
  2. Yazar: ONUR ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET RAŞİT AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ:Hipertansiyon, yüksek prevalansa sahip, çoğunlukla nonspesifik semptomlarla ve metabolik disfonksiyonlarla birlikte seyreden bir hastalıktır. Aile hekimleri, hipertansiyonun erken tanısı ve etkin yönetiminde önemli rol üstlenmektedir. Bu çalışmada; hipertansiyon yönetimi konusunda, Sakarya ilinde görev yapan aile hekimlerinin bilgi birikimini, bu birikimi etkileyebilecek etmenleri belirlemek ve hekimlerin bu konuda farkındalık düzeylerinin artırılması amaçlanmaktadır. YÖNTEM:1 Nisan - 30 Nisan 2025 tarihleri arasında Sakarya'da görev yapan 212 aile hekiminin katılımıyla kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışma yürütülmüştür. Veriler, 22 maddelik bir çevrimiçi anket kullanılarak toplanmış ve istatistiksel analize tabi tutulmuştur. BULGULAR:Katılımcıların %66,5'ini pratisyen hekimler, %17,5'ini aile hekimliği asistanları ve %16,0'ını aile hekimliği uzmanları oluşturmuştur. Hekimlerin çoğunun (%72) altı yıldan fazla deneyime sahip olduğu, yüksek sayıda (3000-4000) kayıtlı hastayı yönettiği ve kısıtlı muayene süresine (≤5 dakika) sahip olduğu görülmüştür. Hipertansiyon, en sık karşılaşılan kronik hastalık (%19,0) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
AIM:Hypertension is a high-prevalence disease, often presenting with nonspecific symptoms and associated with metabolic dysfunctions. Family physicians play an important role in the early diagnosis and effective management of hypertension. This study aims to assess the knowledge of family physicians practicing in Sakarya province regarding hypertension management, to identify factors that may affect this knowledge, and to increase the awareness of physicians on this topic. MATERIALS AND METHODS:A cross-sectional and descriptive study was conducted between April 1 and April 30, 2025, with the participation of 212 family physicians practicing in Sakarya. Data were collected using a 22-item online questionnaire and subjected to statistical analysis. RESULTS:The participants consisted of 66.5% general practitioners, 17.5% family medicine residents, and 16.0% family medicine specialists. It was observed that the majority of physicians (72%) had more than six years of professional experience, managed a high volume of registered patients (3000-4000), and had limited consultation times per patient (≤5 minutes). Hypertension was identified as the most frequently encountered chronic disease (19.0%).