Sağlık çalışanlarında teknostres psikolojik iyi oluş ve iş tatmini üzerine bir araştırma
A research on technostress, psychological well-being and job satisfaction in healthcare workers
  1. Tez No: 965150
  2. Yazar: CAFER ARİFLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÇİFTÇİ KIRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırmada, sağlık çalışanlarında teknostres psikolojik iyi oluş ve iş tatmini ilişkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Gaziantep'te faaliyet gösteren özel bir hastanede görev yapmakta olan 245 sağlık çalışanından elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından anket tekniği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada nicel araştırma deseni ve kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan teknostres ölçeğinin Cronbach Alpha değeri 0.937, psikolojik iyi oluş ölçeğinin Cronbach Alpha değeri 0.883, iş tatmini ölçeğinin Cronbach Alpha değeri 0.821 olarak bulunmuştur. Yapılan t testleri sonuçlarına göre, cinsiyet, yaş ve medeni durum değişkenleri ile teknostres, psikolojik iyi oluş ve iş tatmini ölçekleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Analiz sonuçlarına göre, gündüz çalışan katılımcıların psikolojik iyi oluş ortalaması gece ve gece/gündüz şeklinde çalışanlardan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Gece çalışanların iş tatmini ortalaması gündüz ve gece/gündüz şeklinde çalışanlardan anlamlı derecede daha yüksek tespit edilmiştir. İlköğretim ve lisansüstü eğitim düzeyine sahip katılımcıların iş tatmini düzeyi diğer eğitim düzeyine sahip olan katılımcılardan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Korelasyon analizlerinden elde edilen bulgulara göre iş tatmini ile teknostresin alt boyutlarından olan tekno aşırı yükleme, tekno istila, tekno karmaşa ve tekno belirsizlik arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, sağlık çalışanlarının psikolojik iyi oluş düzeyi arttıkça, iş tatmin düzeyi de artmaktadır. Sağlık çalışanlarının iş tatmini düzeyi arttıkça, teknostres düzeyi de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to determine the relationships between technostress, psychological well-being, and job satisfaction among healthcare workers. Data obtained from 245 healthcare workers employed at a private hospital operating in Gaziantep were evaluated within the scope of the study. The data were collected by the researcher using a survey technique. A quantitative research design and convenience sampling method were used in the study. The Cronbach Alpha value of the technostress scale used in the study was found to be 0.937, the Cronbach Alpha value of the psychological well-being scale was 0.883, and the Cronbach Alpha value of the job satisfaction scale was 0.821. According to the results of the t-tests, no significant difference was found between the variables of gender, age, and marital status and the technostress, psychological well-being, and job satisfaction scales. According to the analysis results, the psychological well-being average of participants working during the day was found to be significantly higher than those working at night and night/day. The job satisfaction average of night workers was found to be significantly higher than those working during the day and night/day. The job satisfaction level of participants with primary and postgraduate education levels was found to be significantly higher than that of participants with other education levels. According to the findings obtained from the correlation analyses, a positive and significant relationship was found between job satisfaction and the sub-dimensions of technostress, namely techno overload, techno intrusion, techno confusion, and techno uncertainty.According to the results of the study, as the psychological well-being level of healthcare workers increases, their job satisfaction level also increases. The job satisfaction level of healthcare workers increases as their psychological well-being level increases.