Yüksek dereceli gliomlarda tedavi olarak uygulanancerrahi ve kemoradyoterapi sonrası tedavi ile ilişkilideğişiklikler ve nüksün ayrımında beyin MRG T₂*perfüzyon ve T₁ permeabilite değerlerinin kullanımı
The use of brain MRI T₂ perfusion and T₁ permeability values in the differentiation of treatment-related changes and recurrence after surgery and chemoradiotherapy in high-grade gliomas.
- Tez No: 965163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Glioblastom (IDH-vahşi tip, DSÖ Grade 4) tedavisi sonrası en önemli zorluk, tümör nüksü ile tedaviye bağlı değişikliklerin, özellikle yalancı progresyon ve radyasyon nekrozunun ayrımını yapmaktır. Çalışmamızda nüks ile tedaviye bağlı değişikliklerin ayrımının yapılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: IDH-vahşi tip glioblastom tanılı 43 hastanın (28 nüks, 15 tedaviye bağlı değişiklik) tedavi sonrası takipleri değerlendirildi. Hastalar RANO kriterlerine göre nüks ve tedaviye bağlı değişiklikler gruplarına ayrıldı. Dinamik Duyarlılık Kontrastlı (DSC) MRG ve Dinamik Kontrastlı (DCE) MRG parametreleri, lezyonun kontrastlanan en geniş alanı (C), en yüksek perfüzyon alanı (Hot Spot - HS) ve perilezyonel alan (PL) gibi farklı bölgelerden iki gözlemci tarafından bağımsız olarak ölçüldü. DSC-MRG verileri Gamma Variate (GV), Model Free (MF), Manuel AIF (MA) ve Leakage Correction (LC) gibi dört farklı post-proses yöntemiyle analiz edildi. Tekrarlanabilirlik ICC ile, gruplar arası farklar Mann–Whitney U testi/t-testi ile, tanısal performans ise ROC analizi ile değerlendirildi. Bulgular: DCE-MRG'de Kₜᵣₐₙₛ ve Vₚ parametrelerinde iyi ile mükemmel arası tekrarlanabilirlik (ICC) gözlenirken, Vₑ parametresinde uyum kısıtlıdır. DSC-MRG'de tekrarlanabilirlik DCE-MRG'ye göre daha düşüktü (orta düzey). Post-proses yöntemler arasında MA ve LC, GV ve MF'ye göre daha yüksek uyum gösterdi. PL ölçümlerinde her iki yöntemde de tekrarlanabilirlik kısıtlıydı.
Özet (Çeviri)
Aim: The main challenge after glioblastoma (IDH-wildtype, WHO Grade 4) treatment is differentiating tumor recurrence from treatment-related changes, specifically pseudoprogression and radiation necrosis. We aimed to differentiate between recurrence and treatment-related changes. Materials (Patients) and Methods: Post-treatment follow-up of 43 IDHwildtype glioblastoma patients (28 recurrence, 15 treatment-related changes) was evaluated. Patients were categorized into recurrence and treatment-related changes groups based on RANO criteria. DSC-MRI and DCE-MRI parameters were independently measured by two observers across different regions of interest: the largest contrast-enhancing area (C), the highest perfusion area (Hot Spot - HS), and the perilesional area (PL). DSC-MRI data were analyzed using four post-processing methods: Gamma Variate (GV), Model Free (MF), Manual AIF (MA), and Leakage Correction (LC). Reproducibility was assessed with ICC, group differences with Mann–Whitney U test/t-test, and diagnostic performance with ROC analysis. Results: DCE-MRI parameters Kₜᵣₐₙₛ and Vₚ showed good-to-excellent reproducibility (ICC), while Vₑ showed poor agreement.DSC-MRI had lower reproducibility compared to DCE-MRI (moderate agreement). Among post-processing methods, MA and LC showed higher agreement than GV and MF.