Gliomlarda CLOCK ve BMAL1 gen ekspresyonu ile PD-L1 immünohistokimyasal ekspresyonunun korelasyonu ve histopatolojik parametreler ile değerlendirilmesi
- Tez No: 893283
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİDE SAYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Glial tümörler santral sinir sistemi (SSS) maligniteleri arasında en sık görülen tümörlerdir. Tedavi cerrahi rezeksiyon, kemoterapi, radyoterapi kombinasyonlarından oluşmaktadır. Özellikle yüksek dereceli glial tümörlerde yaşam süresi oldukça kısa ve sağkalım oranları düşüktür. Bu nedenle bu tümörlere yönelik yeni tedavi yaklaşımları arayışı yıllardır devam etmektedir. İmmünoterapi son yıllarda birçok kanser türünde immün sistem hücrelerinin tümör hücrelerini tanımasına yönelik uygulanan ve hasta sağkalımında artış sağlayan önemli bir tedavi seçeneği olmuştur. Gliomlarda immünoterapiye yönelik tamamlanan az sayıda çalışma ile birlikte devam etmekte olan çalışmalar da mevcuttur. Çok sayıda tümörde olduğu gibi gliom tedavisi için immünoterapi seçeneği umut verici olmuştur. Sirkadiyen ritim bilindiği gibi vücutta birçok fonksiyonu kontrol eden günlük bir ritimdir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda sirkadiyen ritmin tümör hücrelerinin proliferasyonu, invazyonu ve kemoterapiye yanıtında önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Bu nedenle saat bazlı tedavi (kronokemoterapi) ilgi çekici bir çalışma alanı olmuştur. Yapılan çalışmalarda sirkadiyen ritim dikkate alınarak verilen kemoterapilerin daha etkili olabileceği ve yan etkilerin azalabileceği gösterilmiştir. Henüz geliştirilme aşamasında olan bu yöntem sağkalım oranı oldukça düşük olan gliomların tedavisinde de gündeme gelmiştir. Bu nedenle çalışmamızda sirkadiyen ritim ana genleri olan CLOCK (circadian locomotor output cycles kaput) ve BMAL1 (brain and muscle aryl hydrocarbon receptor nuclear translocator like protein 1) ekspresyonları günün saatlerine göre karşılaştırılmıştır. Ayrıca sirkadiyen saatin immün regülasyon üzerine olan etkilerinin bilinmesiyle bu doğrultuda yapılan çalışmalarda tümör mikroçevresindeki immünsüpresif mekanizmalarda etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmamızda tümör hücrelerinde immünohistokimyasal olarak PD-L1 (programlanmış ölüm ligandı 1) ekspresyonunun CLOCK ve BMAL1 ekspresyonları ile korelasyonu değerlendirilerek diğer prognostik parametrelerle ilişkisi araştırılmıştır. PD-L1 immünohistokimyasal TPS (tümör proporsiyon skoru) değerlendirilmesinde tüm IDH-mutant astrositom vakalarında skor 0 boyanma izlenmiş olup IDH-wild tip glioblastomlarda anlamlı olarak yüksek boyanma skorları elde edilmiştir (p=0,001). Tümörlerin ki-67 proliferatif aktivite indeksleri ile PD-L1 ekspresyonları karşılaştırıldığında düşük proliferatif aktiviteye sahip tümörlerde TPS skor 0 PD-L1 ekspresyon değerleri saptanmıştır (p=0,026). Çalışmamızda değerlendirdiğimiz Glioblastom, IDH-wild tip tümörler ve farklı derecelerdeki IDH-mutant astrositomlarda kontrol beyin dokusuna göre anlamlı yüksek BMAL1 ekspresyon seviyeleri saptanmıştır (p=0,009). IDH-mutant astrositomlarda sabah saatlerinde CLOCK ekspresyon değerleri anlamlı olarak daha yüksek tespit edilmiştir (p=0,033). IDH-wild tip glioblastomlarda ise sabah saatlerindeki CLOCK ekspresyon değerleri yüksek olarak saptanmış olup istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bu bulgular sabah saatlerinde verilebilecek kemoterapilerin daha etkili olabileceğini düşündürmektedir. IDH-mutant astrositomlarda erken saatlerde yaş arttıkça CLOCK ekspresyon değerlerinin azaldığı görülmüştür. Bu durum genç yaşlarda sirkadiyen ritim etkisinin daha fazla olabileceğini düşündürmüştür. Glioblastom, IDH-wild tip grubunda ki67 indeksi skor 3 (>%10) olan olgularda CLOCK ve BMAL1 ekspresyon seviyeleri, skor 1 (
Özet (Çeviri)
Glial tumors are the most common tumors among central nervous system (CNS) malignancies. Treatment consists of surgical resection, chemotherapy, and radiotherapy combinations. Especially in high-grade glial tumors, life expectancy is very short, and survival rates are low. Therefore, the search for new treatment approaches for these tumors has been ongoing for years. Immunotherapy has become an important treatment option in recent years, which is applied to allow immune system cells to recognize tumor cells, increasing patient survival in many cancer types. There are limited completed studies on immunotherapy in gliomas, along with ongoing studies. Like many other tumors, immunotherapy has shown promise for glioma treatment. As known, the circadian rhythm is a daily rhythm that controls many functions in the body. Recent studies have shown that the circadian rhythm plays an important role in the proliferation, invasion, and response to chemotherapy of tumor cells. Therefore, time-based treatment (chronotherapy) has become an interesting research area. Studies have shown that chemotherapy given considering the circadian rhythm can be more effective and reduce side effects. This method, which is still in the development stage, has also come to the agenda in the treatment of gliomas with very low survival rates. Therefore, in our study, the expression of CLOCK (circadian locomotor output cycles kaput) and BMAL1 (brain and muscle aryl hydrocarbon receptor nuclear translocator-like protein 1), which are the main genes of the circadian rhythm, were compared according to the hours of the day. It has also been revealed that the circadian clock affects immunoregulation, and it has been effective in immunosuppressive mechanisms in the tumor microenvironment. In our study, the correlation between the immunohistochemical PD-L1 (programmed death ligand 1) expression and CLOCK and BMAL1 expressions was evaluated, and its relationship with other prognostic parameters was investigated.In the evaluation of PD-L1 immunohistochemical TPS (tumor proportion score), score 0 staining was observed in all IDH-mutant astrocytoma cases, while significantly higher staining scores were obtained in IDH-wild type glioblastomas (p=0.001). When the PD-L1 expressions were compared with the Ki-67 proliferative activity indices of tumors, score 0 PD-L1 expression values were detected in tumors with low proliferative activity (p=0.026). In our study, significant high BMAL1 expression levels were detected in Glioblastoma, IDH-wild type tumors, and different grades of IDH-mutant astrocytomas compared to control brain tissue (p=0.009). In IDH-mutant astrocytomas, CLOCK expression values were significantly higher in the morning hours (p=0.033). In IDH-wild type glioblastomas, CLOCK expression values in the morning hours were higher, but were not statistically significant. These findings suggest that chemotherapy given in the morning hours may be more effective. In IDH-mutant astrocytomas, as age increases in the early hours, CLOCK expression values decrease. This situation suggests that the effect of circadian rhythm may be more pronounced at younger ages. In Glioblastoma, IDH-wild type group, although CLOCK and BMAL1 expression levels were higher in cases with a Ki67 index score of 3 (>10%) compared to cases with a score of 1 (