Yüksek dereceli glial tümör hastalarında tedavi sonuçlarımızın ve sağkalımı etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of treatment results and factors affecting survival in high-grade glial tumor patients
- Tez No: 837969
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SEZGİN GÖKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Giriş: Beyin ve diğer SSS tümörleri, 40 yaş ve üstü erişkinlerde en sık görülen 8. Kanser türüdür. Gliomalar, tüm primer beyin ve SSS tümörlerinin %24'ünü oluşturur; bu tümörler histolojide, iyi huylu türlerden; en agresif ve ölümcül derece IV GBM'e kadar büyük farklılıklar göstermektedir. Son yıllarda gliomaların moleküler özelliklerinin daha iyi anlaşılması, hastaların genomik profillemeye dayalı olarak sınıflandırılmasına yardımcı olmuş ancak klinik deney sonuçlarında henüz önemli ilerlemeler kaydedilememiş, yeni ajanlara verilen yanıtlar şu ana kadar zayıf olmuştur. Yaptığımız çalışmanın amacı, yüksek dereceli glioma tanılı hastaların verileri analiz edilerek klinik belirtiler, tedavi sonuçları ve prognostik faktörlerin retrospektif olarak değerlendirilmesi; bu verilerle, farklı glioma tiplerine sahip hastaların gelecekte tedavi ve yönetimini iyileştirmek için öngörü sağlanmasıdır. Materyal-Metod: Bu çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği'ne başvurmuş, Ocak 2010 ve Aralık 2022 tarihleri arasında Derece 3 ve Derece 4 Glioma patolojik tanısı olmış olan 18 yaş ve üzerindeki hastalar dahil edilmiştir. Çalışma retrospektif olarak planlanmış olup, hasta özellikleri olarak tanı yaşı, cinsiyeti, ECOG performans skoru, tümörün histolojik subtipi, tümör lokalizasyonu, tümörün boyutu, uygulanan tedaviler, uygulanan cerrahi rezeksiyonun tipi, nükste kemoterapi alımı ve kür sayıları, radyoterapi alma durumu, relaps cerrahi olma durumu, komorbidite bilgileri, hasta dosyasından, hastane veritabanından ve patoloji raporlarından elde edilerek kayıt altına alınmıştır. Hastalarda progresyonsuz sağkalımı ve genel sağkalımı etkileyen faktörler değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmada 324 yüksek dereceli glioma tanılı hastanın verileri incelenmiştir. Çalışmadaki hastaların tanı yaşı ortalaması 54'tür. Ortalama OS 36,92 ay, ortalama PFS-1 19,85 ay, ortalama PFS-2 17,58 ay olarak hesaplanmıştır. Yapılan tek değişkenli analizler sonucunda verilen tanı yaşı (p0,05). PFS-2 için yapılan çok değişkenli analiz sonucunda, Nükste KT alımı değişkeninde anlamlı bir sonuca ulaşılmıştır. Nükste KT alan hastaların exitus olma durumu, KT almayanlara 0,478 katıdır (p=0,038). Sonuç: Çalışmamızdaki veriler ve literatür incelendiğinde Yüksek dereceli gliomalı hastalar için Cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi standart tedavi seçenekleri olup; uygulanan bu sınırlı tedavi seçenekleri nedeniyle, hastalarda agresif hastalık seyri, kısa sağ kalım oranları ve erken relaps süreleri gözlenmeye devam etmektedir. Son yıllarda hastaların genel sağkalımında ılımlı bir iyileşme sağlanmasına karşın hala elde edilen sonuçlar yetersizdir. Güncel rejimler arasında RT eş zamanlı Temozolamid tedavisinin temel tedavi türünü oluşturduğu yüksek dereceli glioma tanılı hastalarda, histolojik subtipin ve immünohistokimyasal belirteçlerin prognostik olarak belirgin önem kazandığı günümüzde; sağ kalıma belirgin olarak fayda sağlayan yeni ve spesifik tedavi türlerine ihtiyaç mevcuttur. Gelecekte yüksek dereceli gliomalarda morfolojik özelliklerin yanında, moleküler analiz değerlendirmelerinin yapılması, hedefe yönelik etkin tedavilerin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Brain and other central nervous system (CNS) tumors are the 8th most common cancer type in adults aged 40 and older. Gliomas make up 24% of all primary brain and CNS tumors; these tumors exhibit significant differences in histology, ranging from benign types to the highly aggressive and deadly Grade IV GBM. In recent years, a better understanding of the molecular characteristics of gliomas has aided in classifying patients based on genomic profiling. However, significant progress has not yet been made in clinical trial outcomes, and responses to new agents have been weak so far. The aim of our study is to retrospectively evaluate clinical symptoms, treatment outcomes, and prognostic factors by analyzing data from patients diagnosed with high-grade gliomas. With this data, we aim to provide insights for improving the future treatment and management of patients with different glioma types. Materials and Methods: This study included patients aged 18 and above who had been referred to the Medical Oncology Clinic of Akdeniz University Faculty of Medicine and were diagnosed with Grade 3 and Grade 4 Gliomas between January 2010 and December 2022. The study was planned retrospectively, and patient characteristics such as age at diagnosis, gender, ECOG performance score, histological subtype of the tumor, tumor localization, tumor size, administered treatments, type of surgical resection performed, receipt of adjuvant chemotherapy, and the number of cycles, radiotherapy status, relapse surgery status, comorbidity information were recorded by extracting data from patient records, hospital databases, and pathology reports. Factors influencing progression-free survival and overall survival in patients were assessed. Findings: The data of 324 patients diagnosed with high-grade gliomas were analyzed in this study. The mean age at diagnosis of the patients in the study was 54 years. The average overall survival (OS) was calculated as 36.92 months, the average progression-free survival-1 (PFS-1) was 19.85 months, and the average progression-free survival-2 (PFS-2) was 17.58 months. Univariate analyses revealed that the variables of age at diagnosis (p0.05). In the multivariate analysis for PFS-2, a significant result was obtained for receiving chemotherapy at relapse. The likelihood of exitus for patients receiving chemotherapy at relapse was 0.478 times compared to those who did not receive chemotherapy (p=0.038). Conclusion: When examining our study data in conjunction with the literature, it becomes evident that surgery, radiotherapy, and chemotherapy are the standard treatment options for patients with high-grade gliomas. However, due to the limited treatment options currently available, aggressive disease progression, short survival rates, and early relapse periods continue to be observed in these patients. Although there has been some modest improvement in overall survival in recent years, the results obtained are still inadequate. In the context of contemporary regimens, concurrent radiotherapy with Temozolomide remains the cornerstone of treatment for patients diagnosed with high-grade gliomas. Histological subtypes and immunohistochemical markers have gained significant prognostic importance in today's context. There is a need for new and specific treatment modalities that significantly benefit survival. In the future, alongside morphological features, the evaluation of molecular analysis assessments in high-grade gliomas will contribute to the development of targeted therapies.