Makine öğrenmesi yardımıyla VI-RADS skorlaması, biyokimyasal ve klinik parametreler kullanılarak mesane kanseri evresinin öngörülme gücünün değerlendirilmesi
Evaluation of the predictive power of bladder cancer staging using VI-RADS scoring, biochemical, and clinical parameters assisted by machine learning
  1. Tez No: 965177
  2. Yazar: BATU AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL LÜTFİ CANAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Mesane kanseri, küresel ölçekte yüksek morbidite ve mortaliteye yol açan heterojen bir hastalıktır. Preoperatif dönemde kasa invazyonunun doğru öngörülmesi tedavi stratejilerini belirlemede kritik öneme sahiptir. MpMRG temelli VI-RADS bu alanda standardizasyon sağlasa da tamamen görüntü temellidir ve klinik bilgiyi tam anlamıyla yansıtmamaktadır. Bu çalışmada, VI-RADS skorlarının rutin klinik ve laboratuvar parametreleri ile bütünleştirilerek makine öğrenmesi algoritmaları üzerinden kasa invazyonunu öngörmedeki performansının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde Kasım 2020– Haziran 2024 yılları arasında TUR-M yapılan ve preoperatif mpMRG'si VI-RADS protokolüne uygun olarak çekilmiş 372 hasta retrospektif olarak incelendi. VI-RADS skorları yaş, cinsiyet, hematolojik (Hb, WBC, PLT), biyokimyasal (kreatinin, elektrolitler) ve idrar tahlili parametreleri ile birlikte modellerde kullanıldı. Eksik veriler medyan/mod imputasyonu ile tamamlandı; dengesiz sınıf dağılımı SMOTE ile dengelendi. Lojistik regresyon, random forest, destek vektör makineleri, XGBoost, LightGBM ve derin sinir ağları algoritmaları ile modeller geliştirildi. Performans ROC-AUC, duyarlılık, özgüllük, Brier skoru ve karar eğrisi analizi (DCA) ile değerlendirildi. VI-RADS tek başına model olarak kullanıldığında elde edilen sonuçlarla bu parametreler üzerinden karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 372 hastanın 103'ünde (%27,8) tümörün patolojik olarak kasa invaze olduğu (≥T2) saptandı. Tek başına VI-RADS için AUC 0,89 olarak bulundu. Klinik-laboratuvar parametreleri ile desteklenen modellerde random forest (AUC 0,95), destek vektör makineleri (AUC 0,95), ve lojistik regresyonun (AUC 0,94) anlamlı iyileşme sağladığı görüldü. Kalibrasyon analizi sonucunda izotonik regresyon ile düzeltilmiş random forest (RF) modelinde slope 1,16, intercept -0,039 olarak bulundu ve olasılık tahminlerinin klinik gerçekliğe yakın olduğu gösterildi. DCA'da RF modeli,“hepsini tedavi et”ve“hiçbirini tedavi etme”stratejilerine üstünlük sağlayarak klinikte net fayda sundu. Sonuç: VI-RADS'ın klinik ve laboratuvar parametreleriyle bütünleştirilmesi, kasa invazyonunu öngörmede yalnızca görüntüye dayalı yaklaşıma kıyasla hem ayrım gücünü hem de kalibrasyon doğruluğunu artırmaktadır. Özellikle RF modeli, hasta yönetimi açısından erken radikal sistektomi veya neoadjuvan kemoterapi kararı gibi kritik eşiklerde yanlış sınıflandırma riskini azaltma ve hasta bilgilendirilirken daha kesin bilgi sağlama potansiyeline sahiptir. Bu bulgular, çok merkezli ve prospektif çalışmalarla doğrulandığında, VI-RADS temelli hibrit makine öğrenmesi modelleri klinik karar desteği için uygulanabilir ve ölçeklenebilir araçlar haline gelebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Bladder cancer is a heterogeneous disease associated with high morbidity and mortality worldwide. Accurate preoperative prediction of muscle invasion is critical for determining treatment strategies. Although the VI-RADS based on mpMRI has provided standardization in this field, it remains entirely image-based and does not fully reflect clinical information. This study aimed to evaluate the performance of machine learning algorithms in predicting muscle invasion by integrating VI-RADS scores with routine clinical and laboratory parameters. Materials and Methods: A total of 372 patients who underwent TURBT between 2019 and 2024 and had preoperative mpMRI performed in accordance with the VI-RADS protocol were retrospectively reviewed. VI-RADS scores were combined with age, sex, hematological parameters (Hb, WBC, PLT), biochemical parameters (creatinine, electrolytes), and urinalysis findings in the models. Missing data were imputed using median/mode substitution, and class imbalance was addressed using SMOTE. Machine learning algorithms including logistic regression, random forest(RF), support vector machines, XGBoost, LightGBM, and deep neural networks were implemented. Model performance was evaluated using ROC-AUC, sensitivity, specificity, Brier score, and decision curve analysis (DCA). Results were compared with models based solely on VI-RADS. Results: Pathological muscle invasion (≥T2) was confirmed in 103 of 372 patients (27.8%). VI-RADS alone yielded an AUC of 0.89. Models supported with clinical and laboratory parameters demonstrated significant improvement, particularly random forest (AUC 0.95), support vector machines (AUC 0.95), and logistic regression (AUC 0.94). Calibration analysis of the isotonic regression– adjusted random forest model yielded a slope of 1.16 and an intercept of –0.039, indicating probability estimates closely aligned with clinical reality. In DCA, the RF model outperformed both the“treat-all”and“treat-none”strategies, demonstrating clear net clinical benefit. Conclusion: Integrating VI-RADS with clinical and laboratory parameters enhances both discrimination and calibration accuracy in predicting muscle invasion compared with image-based assessment alone. In particular, the random forest model has the potential to reduce misclassification at critical decision thresholds, such as early radical cystectomy or neoadjuvant chemotherapy, and to provide more reliable information during patient counseling. If validated by multicenter prospective studies, VI-RADS–based hybrid machine learning models may serve as practical and scalable tools for clinical decision support.