1-2 cm arası böbrek taşı tedavisinde tercih edilen yöntemlerin iş gücü kaybı üzerine etkisinin prospektif kesitsel karşılaştırılması
Prospective cross-sectional comparison of the impact of preferred treatment methods for 1–2 cm kidney stones on work productivity impairment
- Tez No: 965176
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL LUTFİ CANAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, retrograd intrarenal cerrahi (RIRC) ve mini perkütan nefrolitotomi (mPCNL) yöntemlerinin iş gücü kaybı ve günlük yaşam aktiviteleri üzerindeki etkilerini, Türkçe valide edilmiş Work Productivity and Activity Impairment (WPAI) anketi kullanarak karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, cerrahi müdahalenin hemoglobin ve serum kreatinin düzeyleri üzerindeki etkileri incelenmiş ve iş gücü kaybının klinik parametrelerle ilişkisi değerlendirilmiştir. Bu çalışma, ameliyat sonrası dönemde yalnızca klinik sonuçları değil, aynı zamanda hastaların iş gücü verimliliği ve yaşam kalitesini de değerlendirerek daha kapsamlı bir perspektif sunmaktadır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya, RIRC veya mPCNL uygulanan toplam 70 böbrek taşı hastası prospektif olarak dahil edilmiştir. Hastalar, cerrahi yöntemlerine göre RIRC (n=35) ve mPCNL (n=35) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. İş gücü parametreleri; işe gelmeme süresi (absenteeism), iş yerinde verimlilik kaybı (presenteeism), günlük aktivitelerde azalma (activity impairment) ve toplam iş gücü kaybı (overall loss) taburculuk öncesi, taburculuk anı, postoperatif 1. ve 2. haftalarda değerlendirilmiştir. Ameliyat öncesi ve sonrası hemoglobin ile serum kreatinin değişimleri ölçülerek cerrahinin invaziv etkileri ve böbrek fonksiyonları incelenmiştir. Gruplar arasındaki karşılaştırmalar Mann-Whitney U testi ile yapılmış, post-hoc analizler Moods Median ve Cliff's δ testleri ile desteklenmiş, hasta özellikleri ile iş gücü kaybı arasındaki ilişkiler Spearman korelasyonu ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Toplam 70 hasta, tedavi edildikleri cerrahi yönteme göre RIRC ve mPCNL gruplarında, grupların her biri 35 hastayı içerecek şekilde prospektif olarak izlenmiştir. Tanı döneminde iş gücü kaybı orta düzeyde gözlenirken, postoperatif dönemde özellikle mPCNL grubunda belirgin bir artış kaydedilmiştir. Taburculuk ve postoperatif birinci hafta değerlendirmelerinde mPCNL hastalarında iş gücü kaybı RIRC'ye göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p < 0,001). Postoperatif ikinci haftada her iki grupta da iyileşme sağlanmış, ancak bazı hastalarda günlük aktivitelerde sınırlılık devam etmiştir. Hemoglobin kaybı mPCNL grubunda anlamlı olarak daha yüksek saptanmış (-1,69 ± 1,23 g/dL vs -0,38 ± 0,80 g/dL; p < 0,001), serum kreatinin değişimleri ise her iki grupta benzer bulunmuş ve böbrek fonksiyonlarının korunduğu görülmüştür. Alt grup analizlerinde DJ stent uygulaması veya cerrahi pozisyonun erken dönemde iş gücü kaybına belirgin etkisi olmadığı, ancak geç dönemde stent varlığının ve supin pozisyonun toplam iş gücü kaybını artırdığı gözlenmiştir. Her iki yöntem ile taşsızlık sağlanmış olup, Clavien-Dindo sınıflamasına göre anlamlı komplikasyon gözlenmemiştir. Sonuç: Mini Perkütan Nefrolitotomi, RIRC'ye kıyasla erken dönemde daha belirgin iş gücü kaybı ve günlük yaşam kısıtlılığına yol açmaktadır. Her iki yöntem taşsızlık ve güvenlilik açısından etkili olmakla birlikte, RIRC uygulanan hastalarda erken dönemde işe dönüş ve iş gücü verimliliğinde daha hızlı iyileşme gözlenmiştir. Bu bulgular, cerrahi yöntem seçimi ve postoperatif iyileşme planlamasında klinik kararları destekleyen önemli veriler sunmakta, aynı zamanda iş gücü kaybının değerlendirilmesinin hasta yönetiminde kritik bir parametre olduğunu vurgulamaktadır. Bulgular, sağlık sistemi açısından ekonomik ve sosyal planlamaya katkı sağlayacak nitelikte olup gelecekte yapılacak geniş serili çalışmalarla desteklenmesi hâlinde literatüre önemli katkılar sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the effects of retrograde intrarenal surgery (RIRC) and mini percutaneous nephrolithotomy (mPCNL) on work productivity and daily living activities using the Turkish-validated Work Productivity and Activity Impairment (WPAI) questionnaire. In addition, the effects of surgical intervention on hemoglobin and serum creatinine levels were examined, and the relationship between work productivity loss and clinical parameters was evaluated. This study provides a comprehensive perspective by assessing not only clinical outcomes but also patients' work productivity and quality of life during the postoperative period. Materials and Methods: A total of 70 patients with kidney stones undergoing either RIRC or mPCNL were prospectively included. Patients were categorized according to the surgical procedure into RIRC and mPCNL groups, each comprising 35 patients. Work productivity parameters—including absenteeism, presenteeism, activity impairment, and overall work productivity loss—were evaluated before discharge, at the time of discharge, and during the first and second postoperative weeks. Pre- and postoperative hemoglobin and serum creatinine levels were measured to assess the invasive effects of surgery and renal function. Between-group comparisons were performed using the Mann-Whitney U test, supported by post-hoc analyses with Moods Median and Cliff's δ tests. Correlations between patient characteristics and work productivity loss were evaluated using Spearman correlation analysis. Results: All 70 patients were prospectively followed according to the surgical procedure, with 35 patients in each group. At the time of diagnosis, work productivity loss was moderate, while a marked increase was observed postoperatively, particularly in the mPCNL group. At discharge and the first postoperative week, work productivity loss was significantly higher in mPCNL patients compared to RIRC (p < 0.001). By the second postoperative week, improvement was observed in both groups, although some patients continued to experience limitations in daily activities. Hemoglobin loss was significantly higher in the mPCNL group (-1.69 ± 1.23 g/dL vs -0.38 ± 0.80 g/dL; p < 0.001), whereas changes in serum creatinine were similar in both groups, indicating preserved renal function. Subgroup analyses revealed that DJ stent placement or surgical position did not significantly affect early work productivity loss, although stent presence and supine position increased total work productivity loss in the later period. Both procedures achieved stone-free status, and no significant complications were observed according to the Clavien-Dindo classification. Conclusion: Mini percutaneous nephrolithotomy results in more pronounced early work productivity loss and daily activity limitations compared to RIRC. While both procedures are effective in terms of stone clearance and safety, patients undergoing RIRC demonstrated faster early recovery regarding return to work and work productivity. These findings provide valuable information to guide clinical decisions and postoperative recovery planning, emphasizing the importance of assessing work productivity in patient management. The findings are considered to have the potential to contribute to economic and social planning in terms of the healthcare system, and it is thought that, if supported by future large-scale studies, they may provide significant contributions to the literature.