Investigation on complex formation and intermolekül interactions in photochemical reactions of some pyrene derivatives in different solvent systems
Bazı pren türevlerinin değişik çözücülerdeki foto kimyasal tepkimelerinde kompleks oluşumunun ve moleküller arası etkileşimlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 96519
  2. Yazar: NURSEL ACAR BAYRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET BAZI PREN TÜREVLERİNİN DEĞİŞİK ÇÖZÜCÜLERDEKİ FOTOKİMYASAL TEPKİMELERİNDE KOMPLEKS OLUŞUMUNUN VE MOLEKÜLLER ARASI ETKİLEŞİMLERİN İNCELENMESİ Nursel ACAR BAYRI Doktora Tezi, Kimya Anabilim Dalı Tez Danışmam: Prof. Dr. Özgül Koçak Ocak 2000, 113 sayfa Bu çalışmada pren türevi olan 3-hidroksipren, 1-aminopren ve 1- siyanoprenin pridin veya trietilamin ile oluşturduğu sistemler seçilmiştir. 3-hidroksipren-pridin, 1-aminopren-pridin ve 1-siyanopren-trietüaminin oluşturduğu kompleksler UV ve floresans spektroskopisi kullanılarak mcelenmiştir. Hidrojen bağı ve kompleks oluşumu ile absorbsiyon ve emisyon spektrumlarmdaki değişiklikler, farklı sıcakhklardaki denge sabitleri ve dengeye ilişkin termodinamik büyüklükler (kompleks oluşumuna ilişkin entalpi, serbest enerji ve entropi değişmeleri) hesaplanmıştır. Soğurma ve floresans spektrumlannda uzun dalga boyuna kayma, soğurma ve floresans şiddetlerinde değişme gözlenmiştir. Bundan başka farklı viskozitelere sahip çeşitli çözücülerde hidrojen bağ oluşumu incelenmiş ve difüzyon kontrollü hidrojen bağ oluşumuna ilişkin hız sabitleri saptanmıştır. Ayrıca 3-hidroksipren, 1-aminopren ve 1-siyanoprenin değişik çözücülerde 20 °C deki floresans yaşam süreleri ölçülmüştür. Buradan, sistemlerin uyarılmış hal denge reaksiyonlarına ilişkin hız sabitleri hesaplanmıştır. 3-hidroksiprenin floresans kuantum verimi ve aktüel yaşam süresi değerlerinden deneysel olarak ışımah yaşam süresi saptanmış ve bu değer 3-hidroksiprenin hesapla bulunan ışımalı yaşam süresi ile karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT INVESTIGATION ON COMPLEX FORMATION AND INTERMOLECULAR INTERACTIONS IN PHOTOCHEMICAL REACTIONS OF SOME PYRENE DERIVATIVES IN DD7FERENT SOLVENT SYSTEMS Nursel ACAR BAYRI PL D. In Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Özgül Koçak January 2000, 113 pages In this study, pyrene derivatives of 3-hydroxypyrene, 1-aminopyrene and 1-cyanopyrene and the systems formed with pyridine or triethylamine have been selected. The complex formation of 3-hydroxypyrene-pridine, 1-aminopyrene- pridine and 1-cyanopyrene-triethylamine systems has been investigated by using both absorption and emission spectroscopy. The changes in the absorption and emission spectra by hydrogen bond and complex formation, the equilibrium constants at different temperature values and thermodynamic properties related to the equuibrium (enthalpy, free energy and entropy changes of complex formation) have been calculated. A shift to longer wavelengths and differences in absorption and fluorescence intensities in the absorption and emission spectra have been observed. Moreover, hydrogen bond formation in various solvents having different viscosity was investigated and the rate constants related to diffusion-controlled hydrogen bond formation have been determined. In addition, the fluorescence lifetime values were measured in 20 °C for 3-hydroxypyrene, 1-aminopyrene and 1-cyanopyrene systems in different solvents. Hence, the rate constants related to excited state equilibrium reactions of the systems have been calculated. Experimental radiative lifetime value of 3-hydroxypyrene has been obtained by the fluorescence quantum yield and actual lifetime values and it has been compared with the calculated lifetime of 3-hydroxypyrene.