Lise öğrencilerinde akran zorbalığı, internet bağımlılığı ve dindarlık arasındaki ilişkiler
The relationships between peer bullying, internet addiction and religiousness in high school students
  1. Tez No: 965195
  2. Yazar: NEFİSE BÜŞRA ALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada akran zorbalığı, internet bağımlılığı ve dindarlık değişkenleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve bu değişkenlerin cinsiyet, gelir durumu, ikamet yeri, başarı durumu ve yaş gibi demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 210'u kız, 177'si erkek olmak üzere toplam 387 kişi katılmıştır. Veriler, yüz yüze anket veri toplama aracı kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizi için SPSS paket programı kullanılmıştır. Ankette Kişisel Bilgi Formu, Dindarlık Ölçeği, Young İnternet Bağımlılığı Testi -Kısa Formu ve Olweus Öğrenciler İçin Akran Zorbalığı Anketi kullanılmıştır. Analiz bulgularına göre zorbalığa uğrama ile internet bağımlılığı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Zorbalık yapma ile dindarlık arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki rastlanırken internet bağımlılığı ile dindarlık arasında ise negatif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Regresyon analizleri sonucunda, internet bağımlılığının zorbalık davranışlarını anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, dindarlık düzeyinin de zorbalık davranışları üzerinde anlamlı bir yordayıcı değişken olduğu görülmüştür. Elde edilen veriler literatürde yer alan araştırma sonuçlarıyla birlikte değerlendirilmiş ve son olarak gelecekte yapılacak araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between peer bullying, internet addiction and religiosity variables and to determine whether these variables differ according to demographic characteristics such as gender, income status, place of residence, success status and age. A total of 387 people, 210 girls and 177 boys, participated in the study. Data were obtained using a face-to-face survey data collection tool. SPSS package program was used for data analysis. Personal Information Form, Religiosity Scale, Young Internet Addiction Test-Short Form and Olweus Student Peer Bullying Questionnaire were used in the survey. According to the analysis findings, a positive significant relationship was found between being bullied and internet addiction. While a positive significant relationship was found between bullying and religiosity, a negative significant relationship was found between internet addiction and religiosity. Regression analyses revealed that internet addiction significantly predicted bullying behavior. Furthermore, religiosity was also found to be a significant predictor of bullying behavior. The obtained data were evaluated together with the research results in the literature and finally, suggestions were made for future research.