Çeşitli antioksidan bileşikler varlığında metiyonin tayini için optik yöntem geliştirilmesi
Development of an optical method for the determination of methionine in the presence of various antioxidant compounds
- Tez No: 965194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BEKDEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Metiyonin, organizmanın büyüme ve yaşamsal fonksiyonlarında hayati bir rol oynayan esansiyel bir amino asit olmasının yanı sıra, oksidatif strese bağlı hücre hasarını önleyen etkili bir antioksidandır. Bu nedenle, biyolojik ve farmasötik örneklerde metiyoninin hassas ve seçici tayini, son yıllarda önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu çerçevede, literatürde metiyoninin belirlenmesi için birçok yöntem geliştirilmiş olsa da, diğer antioksidanların varlığında metiyoninin basit, kolay ve düşük maliyetli bir şekilde tayin edilmesini sağlayan bir yöntem gerekmektedir. Bu çalışmada, diğer antioksidan bileşiklerin etkisinden bağımsız olarak metiyonin tayini için yeni bir spektrofotometrik yöntem geliştirilmiştir. Yöntem, AuRAC (Altın(III) İyonu İndirgeyici Antioksidan Kapasite) testi esasına dayanmaktadır. Öncelikle örneğe DPPH reaktifi eklenerek, metiyonin dışındaki antioksidanlar yükseltgenerek girişimleri ortadan kaldırılmıştır. Ardından metiyoninin altın (III) iyonlarıyla oksidasyonu sonucunda, reaksiyon ortamında kalan altın (III) iyonları ABTS (2,2'-azino-bis(3-etilbenzotiazolin-6-sülfonik asit)) ile tepkimeye girerek oluşan ABTS•⁺ radikalinin 412 nm absorbansı ölçülmüştür. Bu yöntem aracılığıyla, metiyoninin tayini yüksek duyarlılıkla belirlenmiştir. Geliştirilen yöntemin tayin sınırı (LOD) 14 μM olarak hesaplanmış, doğrusal çalışma aralığı ise 17–56 μM olarak bulunmuştur. Hazırlanan sentetik karışımlar yüksek geri kazanım değerleri (96-101) ile doğruluk ve güvenilirlik açısından başarılı sonuçlar vermiştir. Son olarak, yöntem sentetik serum örneği ve metiyonin içeren gıda takviyesine uygulanmıştır. Gıda takviyesi için önerilen yöntem ile elde edilen metiyonin içeriği yüksek performanslı sıvı kromatografi (HPLC) yöntem sonucu ile karşılaştırılmış; elde edilen benzer sonuçlar, yöntemin geçerliliğini göstermiştr. Elde edilen veriler, geliştirilen bu yöntemin, kompleks matrislerde metiyonin tayini için etkili, seçici ve uygulanabilir bir alternatif olduğunu ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
Methionine is not only an essential amino acid that plays a vital role in the organism's growth and vital functions, but also an effective antioxidant that prevents cell damage caused by oxidative stress. Therefore, the sensitive and selective determination of methionine in biological and pharmaceutical samples has become a significant research topic in recent years. In this context, although many methods have been developed in the literature for the determination of methionine, a method that allows the simple, easy and low-cost determination of methionine in the presence of other antioxidants is required. In this study, a new spectrophotometric method was developed for the determination of methionine independently of the effects of other antioxidant compounds. The method is based on the AuRAC (Gold(III) Ion Reducing Antioxidant Capacity) test principle. First, the DPPH reagent was added to the sample to oxidize antioxidants other than methionine and eliminate their interference. Then, as a result of the oxidation of methionine with gold(III) ions, the remaining gold(III) ions in the reaction medium reacted with ABTS (2,2'-azino-bis(3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid)), and the absorbance of the resulting ABTS•⁺ radical was measured at 412 nm. Using this method, the determination of methionine was achieved with high sensitivity. The limit of detection (LOD) of the developed method was calculated as 14 μM, and the linear working range was found to be between 17–56 μM. The prepared synthetic mixtures gave successful results in terms of accuracy and reliability with high recovery values (96-101). Finally, the method was applied to a synthetic serum sample and a methionine-containing food supplement. The methionine content obtained using the proposed method for the food supplement was compared with the results obtained using high-performance liquid chromatography (HPLC); the similar results demonstrated the validity of the method. The obtained data demonstrate that this newly developed method is an effective, selective, and applicable alternative for the determination of methionine in complex matrices.